Mimoděložní těhotenství značí uchycení vajíčka mimo dělohu. Pozná se podle bolesti

18. 11. 2024
MUDr. Michaela Štorková
Odborný garant článku
Garant MUDr. Michaela Štorková

Mimoděložní těhotenství představuje vážné zdravotní riziko, které vyžaduje rychlou a adekvátní lékařskou pomoc. I přes složitost tohoto stavu je díky moderní medicíně možné ho včas odhalit a podle jeho závažnosti zvolit vhodnou metodu léčby, což výrazně zvyšuje šanci na úspěšné zotavení a zároveň snižuje riziko budoucích komplikací. Návratnost tohoto stavu se přitom odhaduje na 10–15 %.

Mimoděložní těhotenství nastává v důsledku poškození vejcovodů

Mimoděložní těhotenství, označované také jako ektopické, je závažný stav, který nastává, když se oplodněné vajíčko uchytí mimo dělohu, nejčastěji ve vejcovodu. Ve vzácných případech k němu dochází v děložním čípku, vaječníku nebo pobřišnici. Tento stav je život ohrožující a vyžaduje okamžitou lékařskou péči, protože plod nemůže v takovém prostředí růst a případné prasknutí vejcovodu může způsobit vnitřní krvácení. V současnosti se vztahuje přibližně ke 2 % ze všech těhotenství. 

Mimoděložní těhotenství může být způsobeno různými faktory. Jednou z hlavních příčin je poškození vejcovodů v důsledku předchozích infekcí nebo zánětů, jako například pánevní zánětlivé nemoci (hluboký pánevní zánět). Přivodit ho může ale i endometrióza. Zvýšit riziko mohou dále chirurgické zákroky prováděné na vejcovodech, čehož příkladem je sterilizace. Na vině může být rovněž hormonální nerovnováha, která může narušit přirozený proces těhotenství a ovlivnit pohyb vajíčka do dělohy. A v neposlední řadě vede ke zvýšenému riziku vzniku tohoto problému kouření, protože má nepříznivý dopad na funkci vejcovodů.

Rizikové faktory a projevy mimoděložního těhotenství

Riziko mimoděložního těhotenství je vyšší u žen nad 35 let. Zvýšená pravděpodobnost jeho vzniku se zároveň objevuje u žen, které kouří, používají nitroděložní tělíska či již v minulosti prodělaly mimoděložní těhotenství, případně vícečetné potraty. Kromě toho na něj má vliv i umělé oplodnění.

Roli mohou hrát také předešlé operace vejcovodů nebo chirurgické zákroky prováděné v oblasti pánve. Dalším rizikovým faktorem jsou zánětlivá onemocnění pánevních orgánů, která mohou poškodit vejcovody a ztížit průchod oplodněného vajíčka do dělohy. Mimoděložní těhotenství může ale rovněž způsobit hormonální nerovnováha nebo užívání určitých hormonálních léků. 

Typické příznaky mimoděložního těhotenství pak zahrnují:

  • Bolest v dolní části břicha: obvykle je jednostranná a může být velmi intenzivní. Mívá tendenci se postupně zhoršovat.
  • Vaginální krvácení: zpravidla bývá slabší a nepravidelné, může připomínat menstruační krvácení, ale má odlišný průběh.
  • Nevolnost a závratě: mnohé ženy pociťují nevolnost, závratě, nebo dokonce mdloby.
  • Bolest při močení nebo při vyprazdňování: tlak nebo bolest se mohou projevovat i při jiných běžných činnostech.
  • Bolest v rameni: může být příznakem vnitřního krvácení.

V těžších případech, kdy dochází k prasknutí vejcovodu, může žena pocítit ostrou bolest v podbřišku a mohou se dostavit i mdloby, nízký krevní tlak či bledost. Pokud máte podezření na těhotenství a zároveň se u vás vyskytly tyto příznaky, měly byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Jestliže se totiž tento stav neléčí, může vést k život ohrožujícímu vnitřnímu krvácení, kdy dotyčná může ztratit velké množství krve.

mimoděložní těhotenství příznaky

Jak poznat mimoděložní těhotenství?

Autor: Redakce edoktori.cz

Nicméně někdy si žena mimoděložního těhotenství nemusí být vědoma, protože tomu nic nenasvědčuje, a může se na něj přijít až během těhotenského screeningu. Příznaky se většinou objevují mezi 4. až 12. týdnem těhotenství, a pokud tedy již žena podstoupila první těhotenský screening, aniž by se zjistily nějaké komplikace, tento problém už by jí neměl hrozit.

Jaké vyšetření je nutné podstoupit?

Včasná diagnostika je velmi důležitá, protože jí lze předejít vážným komplikacím, včetně ohrožení života. Obvykle zahrnuje kombinaci transvaginálního ultrazvuku a krevních testů, které měří hladiny hormonu hCG. Pokud jsou hladiny tohoto hormonu nízké nebo nepravidelné, vzbuzují podezření, že by se mohlo jednat o mimoděložní těhotenství, a pacientku je tudíž nutné dále sledovat. Co se týče transvaginálního ultrazvuku, umožňuje prohlédnout si děložní dutinu spolu s vejcovody a zjistit tak, zda se embryo uhnízdilo na správném místě.

Pokud není možné jednoznačně určit přítomnost mimoděložního těhotenství, může být třeba vyšetření v následujících dnech opakovat. Ještě dodejme, že při podezření na mimoděložní těhotenství nebo při silné bolesti v podbřišku je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc okamžitě, aby se zabránilo vážným zdravotním následkům.

MUDr. Michaela Štorková dodává: 

"Jelikož se mimoděložní těhotenství projevuje prudkou bolestí břicha, v diferenciální diagnostice jsou ostatní náhlé příhody břišní, jako je například akutní zánět slepého střeva. Pacientky jsou nejprve fyzikálně vyšetřeny, dále proběhnou krevní testy a většinou i ultrazvuk břicha. Diagnóza mimoděložního těhotenství je vysoce pravděpodobná při záchytu pozitivity hormonu hCG."

Laparoskopie a laparotomie představují ústřední léčebné přístupy

Mimoděložní těhotenství nemůže být donošeno a většinou je třeba ho řešit chirurgicky. Nicméně pokud je tento stav zjištěn včas a nedošlo k prasknutí vejcovodu, je možné dotyčné podat lék methotrexát, který zastaví růst embrya těhotenství a umožní tělu vajíčko vstřebat. V případě pokročilého stavu nebo prasklého vejcovodu je nutná chirurgická intervence. 

Existují dva hlavní způsoby léčby, a to laparoskopie a laparotomie. Laparoskopie je šetrnější a méně invazivní metoda, kdy chirurg odstraní abnormálně umístěné embryo pomocí malých řezů v břiše a poškozenou tkáň opraví. Laparotomie je invazivnější chirurgický zákrok, při kterém je nutné otevřít břišní dutinu. Používá se hlavně při vážných komplikacích, jako je třeba vnitřní krvácení. V některých případech se zároveň odstraňuje poškozený vejcovod, což se nazývá salpingektomie.

Délka rekonvalescence závisí na celkovém zdravotním stavu ženy a typu zvolené léčby. Zatímco při léčbě pomocí léků stačí k zotavení kratší doba, po chirurgickém zákroku může rekonvalescence trvat i několik týdnů. Při léčbě je přitom velmi důležitá psychická podpora blízkých, jelikož tento stav bývá pro pacientku emocionálně náročný.

Zároveň je zapotřebí pamatovat na to, že u žen, které prodělaly mimoděložní těhotenství, hrozí zvýšené riziko, že se tento stav v budoucnu opět objeví, a proto by měly pravidelně navštěvovat svého gynekologa a sledovat své zdraví. Chránit se mohou také tím, že se pokusí předejít chycení pohlavní nemoci. Jednoduchým způsobem ochrany je použití kondomu při sexu. 

Co se týče možnosti otěhotnění po mimoděložním těhotenství, mnoho žen znovu otěhotnět může, ale musí mít alespoň jeden funkční vejcovod. Před dalším pokusem o těhotenství je však třeba počkat alespoň šest měsíců od podstoupení zákroku. Potíže s otěhotněním se přitom objevují spíše u žen, jež se potýkaly s problémy s plodností již dříve. Pokud jde o riziko opakování mimoděložního těhotenství, pohybuje se okolo 10–15 %

Nejnovější články


Čtěte také