Léčba zánětu spojivek se zaměřuje na zklidnění příznaků. Obvykle sestává z aplikování očních kapek a obkladů

Zánět spojivek je běžným zdravotním problémem, se kterým se potýkají lidé v každém věku. Rozlišuje se několik typů tohoto očního onemocnění, nejrozšířenější je virový, alergický a bakteriální zánět spojivek. Na základě daného typu se následně stanoví vhodný způsob léčby. Důležitou roli zde hraje domácí péče a následování hygienických opatření.
Zánět spojivek vzniká z rozličných příčin
Zánět spojivek, odborně řečeno konjunktivitida, značí oční onemocnění, přesněji zanícení spojivky, které vyvolává infekce nebo alergie. Jedná se o poměrně častou zdravotní obtíž, a to nejspíše i z toho důvodu, že k němu může vést řada různých příčin.
Pokud je zánět spojivek infekčního původu, obvykle za ním stojí adenoviry, těsně za nimi se co do frekvence výskytu umisťují bakterie. Záleží však rovněž na tom, koho onemocnění postihlo, zánět spojivek u dětí častěji způsobují bakterie, zato u dospělých viry.
V případě, že je na vině infekce, je zánět spojivek nakažlivý, pokud jde ale o alergickou konjunktivitidu, není tomu tak. K přenosu přitom dochází skrze kapénky. Pozor si je třeba dát na potencionálně kontaminované předměty (ručníky, kapesníky atd.). Dále mohou pro své nenarozené děti představovat riziko těhotné ženy s pohlavní chorobou, jelikož při porodu se mohou bakterie či viry přenést do jejich očí.
Co se týče toho, jaké má zánět spojivek příznaky, za jeho nejvýraznější symptom se pokládá zarudnutí oka. Mezi jeho další projevy se řadí slzení, svědění nebo pocit cizího předmětu v oku. Objevuje se také oční výtok.
Na zánět spojivek pomáhají obklady a kapky do očí
Léčba zánětu spojivek spočívá ve zmírnění symptomů onemocnění a odvíjí se od toho, co zánět vyvolalo. Doba léčby konjunktivitidy trvá zhruba 2 až 3 týdny, přičemž příznaky onemocnění mají tendenci postupně samy odeznít. S úlevou od nepříjemných projevů by přitom mohly pomoci volně prodejné léky proti bolesti a zvlhčující oční kapky.
V rámci domácí léčby se doporučuje si mokrým hadříkem otírat oční víčka nebo si k očím přikládat studené či teplé obklady, a to několikrát denně. Vodu stačí převařit a před použitím nechat vychladnout. Na zanícenou oblast přitom lépe působí studený obklad. Hnisavý sekret se pak vyplachuje borovou vodou.
Podotýkáme, že pokud infekce postihla pouze jedno oko, měli byste dbát zvýšené pozornosti, abyste si ji obkladem neroznesli i do druhého. Nikdy se proto nedotýkejte stejným předmětem obou očí. Obecně platí, že byste si měli umýt ruce mýdlem a teplou vodou pokaždé, než se budete dotýkat očí, a následně si je utřít do čistého ručníku.
Pozornost věnujte kontaktním čočkám
Po čas léčby zánětu spojivek doma byste měli přestat nosit kontaktní čočky, pokud tak za normálních okolností činíte. Po uzdravení se může být pak nezbytné jisté přípravky a předměty, které přišly do kontaktu s očima, vyhodit a nahradit novými, například roztok či pouzdro na kontaktní čočky nebo oční make-up. V případě opětovně užívaných předmětů je nutné je nejdříve důkladně vydezinfikovat.
Jak přistupovat k léčbě zánětu spojivek u dětí?
Léčit zánět spojivek u dětí nemusí být jednoduché, máme pro vás ale jeden tip, který by mohl celý proces usnadnit. Jestliže je nelze přimět k otevření oka za účelem do něj nakapat kapky, pár jich můžete nakapat do koutku jejich zavřeného oka, přičemž po jeho otevření by do něj tekutina měla proniknout.
U dětí by se rovněž měl kromě očí udržovat po dobu léčby v čistotě i jejich nos. Zároveň je vhodné je nechat doma, pokud je zánět spojivek infekční, a to aby se nákaza nešířila ve škole či školce.
Alergický zánět spojivek není nakažlivý
Jestliže onemocnění způsobila alergie, nasazují se oční kapky obsahující určitá léčiva, jako jsou antihistaminika či stabilizátory žírných buněk. Přímo k léčbě zánětu pak slouží dekongestanty, kortikosteroidy či protizánětlivé kapky.
Jednoduchým způsobem, jak snížit nepříjemné projevy onemocnění, je vyhýbat se spouštěčům alergie. Ještě dodejme, že jelikož tento zánět spojivek není nakažlivý, nemusíte kvůli němu zůstávat doma, ale bez obav můžete chodit nadále do práce.
Příznaky virové konjunktivitidy se obvykle zmírní do dvou týdnů
Pokud jsou původcem zánětu adenoviry, není známa žádná konkrétní metoda, která by proti onemocnění účinně zabírala. Daný stav se obvykle zlepší po několika dnech sám od sebe, a to většinou do 7 až 14 dnů.
I v tomto případě mohou nicméně od potíží ulevit oční kapky a je dobré se zbavovat sekretů z očních víček a řas. Používá se k tomu vatový tampon namočený ve vodě, kterým si oko otřete ve směru od koutku oka ven. Pokud onemocnění vyvolal herpes simplex virus nebo virus varicella zoster, může být zapotřebí aplikovat antivirové léky.
Jen u bakteriálního zánětu spojivek lze předepsat antibiotika
Bakteriální zánět spojivek mívá mírný průběh a příznaky se vytratí v průměru za 5 až 7 dnů. Ke zlepšení stavu lze opět přispět tím, že z očních víček a řas budete odstraňovat naplavené sekrety nebo si do očí kapat oční kapky.
Pouze u toho typu zánětu spojivek je přitom možné předepsat antibiotické kapky do očí nebo mast. Je to vhodné u přetrvávající infekce nebo u závažnějších potíží (např. hnisavý zánět spojivek). Pokud jsou původcem bakteriální konjunktivitidy chlamydie, léčí se antibiotiky systémovými i lokálními.
MUDr. Michaela Štorková dodává:
„Pokud jsou původcem bakteriální konjunktivitidy chlamydie, léčí se antibiotiky systémovými i lokálními. Neléčená infekce může totiž ohrozit zrak.“
Kromě výše uvedeného se důraz klade na prevenci, aby se nákaza dále neroznášela. Ta zahrnuje časté a pečlivé mytí si rukou, otírání se pouze do svého ručníku a snahu nedotýkat se obličeje a dané oko si nemnout. Podobně jako u ručníku byste s nikým neměli sdílet ani ložní prádlo. Vše byste navíc měli pravidelně prát, a to odděleně od zbytku prádla zdravých členů domácnosti, a měnit za nové a čisté. Při kýchání je pak třeba si zakrýt ústa i nos.
Odborné články
Přečtěte si odborné texty a studie, které rozšiřují informace v tomto článku:
- Záněty víček a spojivek – Milan Odehnal
- Infekční konjunktivitidy – MUDr. Pavel Němec
- Conjunctivitis – Amir A. Azari, M.D. a spol.
- Effect of Topical Antibiotics on Duration of Acute Infective Conjunctivitis in Children A Randomized Clinical Trial and a Systematic Review and Meta-analysis – Minna Honkila, M.D., Ph.D. a spol.