Sedmá dětská nemoc se netýká jen dětí. Může se vyskytovat i opakovaně

Sedmá dětská nemoc, možná známější jako syndrom ruka, noha, ústa, může být kvůli intenzivnímu svědění velice otravná choroba, ale její průběh nebývá komplikovaný. Nakazit se mohou i dospělí, a to dokonce opakovaně. Jak sedmou dětskou nemoc poznat?
Syndrom ruka, noha, ústa patří mezi dětská exantémová (vyrážková) onemocnění. Původcem je virus Coxsackie. Protože nemoc způsobuje více typů těchto virů, je možné nakazit se opakovaně.
Jedná se o sezónní nemoc
Inkubační doba sedmé dětské nemoci je 3–6 dní. Viry se nejčastěji šíří kapénkami pří kýchání, ale také při kontaktu s tekutinou z puchýřků. Možný je navíc také orofekální přenos, proto je nezbytné dbát na dostatečnou osobní hygienu. Choroba má sezónní výskyt, kdy největší počet případů evidujeme v letních a podzimních měsících.
Příznaky sedmé dětské nemoci přichází typicky ve dvou fázích. Ta první je nespecifická a projevuje se:
- horečkou,
- bolestí v krku,
- rýmou,
- bolestmi břicha,
- nechutenstvím.
Po pár dnech tyto příznaky vymizí a objeví se charakteristické příznaky. Jak název napovídá, dochází k výsevu svědivé vyrážky, která má charakter drobných puchýřků na rukou, nohou a okolo úst, ale i kolenech, loktech, genitáliích nebo na zadečku. Dalším typickým znakem jsou bolestivé boláky v dutině ústní, kvůli kterým může dítě méně jíst a pít. Také lze zaznamenat zvětšené krční uzliny. Naprosto ojediněle pak nastávají komplikace v podobě pneumonií, encefalitid nebo myokarditidy.
Na boláky v ústech zabírá zmrzlina
Sedmá dětská nemoc trvá většinou týden až deset dní. U batolat o trochu déle. Onemocnění se léčí symptomaticky. Na horečku a celkový diskomfort pomáhají běžně dostupná antipyretika a lokálně se dají v ústech aplikovat anestetika. Při svědění jsou velice vhodná antihistaminika.
Děti jistě ocení, že americká Mayo clinic doporučuje pojídání zmrzliny a jiných studených potravin jako možnou lokální léčbu boláků v ústech. Vyhnout by se naopak měly syceným nápojům a pokrmům, které vyžadují hodně žvýkání. Nemoc se snadno šíří mezi členy domácnosti, tak si dávejte pozor, ať nakonec zmrzlinu doma nemusíte jíst všichni!
- Témata
- Kožní nemoci