Příznaky mrtvice mohou být někdy nenápadné. Jejich včasné rozpoznání vám může zachránit život

Cévní mozková příhoda neboli mrtvice je strašákem mnoha lidí a není to vůbec bezdůvodné. Její příznaky přicházejí náhle, někdy jsou snadno rozpoznatelné, ale mohou být i nenápadné. Ženy navíc mohou mít projevy mrtvice jiné než muži. Pro včasné rozpoznání tohoto stavu je proto důležité mít přehled o tom, jaké příznaky mrtvice vyvolává. Pojďme si je popsat.
Mrtvice je třetí nejčastější příčinou úmrtí na světě. Zároveň má také na svědomí nejvíce případů invalidity třetího stupně. Ačkoliv se častěji objevuje u starších osob, postihnout může i mladé jedince. Zpravidla přitom vzniká v důsledku nezdravého životního stylu v kombinaci s genetickými faktory.
Jaké má mozková mrtvice příznaky?
Existují určité signály, které lze brát jako počáteční projevy mrtvice. Jedná se například o náhlou změnu mimiky v obličeji nebo nesrozumitelné mluvení. Vzhledem k tomu, že se při tomto nebezpečném stavu doslova hraje o čas, je potřeba umět tyto signály včas rozpoznat. Mezi ty nejčastější příznaky mozkové mrtvice, které byste neměli podceňovat, patří především:
- náhlá necitlivost nebo slabost v obličeji,
- náhlá necitlivost nebo slabost v paži či noze (obvykle na jedné straně těla),
- náhlá zmatenost,
- náhlé potíže s mluvením nebo potíže s porozuměním řeči,
- náhlé potíže s viděním na jedno nebo obě oči,
- náhlé problémy s chůzí a koordinací končetin,
- náhlá silná bolest hlavy bez zjevné příčiny.
Nepodceňte nenápadné projevy mrtvice
Některé symptomy cévní mozkové příhody mohou být zpočátku velmi nenápadné. Jejich rozeznání je ale velmi důležité, jelikož při včasné lékařské intervenci je větší naděje na vyléčení. Jedním z varovných signálů, že se o vás pokouší mrtvice, je náhlé zhoršení zraku nebo pokles koutků úst.
Někdy tyto projevy po chvíli odezní a pacient jim dále nepřikládá větší význam. Avšak po několika hodinách, dnech, či dokonce týdnech může mozková příhoda zasáhnout silněji a způsobit vážné trvalé následky, či dokonce smrt.
Jak vypadají příznaky lehké mrtvice?
Občas se můžete setkat také s pojmem lehká mrtvice. Tento typ příhody se odborně nazývá tranzitorní ischemická ataka (TIA), přičemž její symptomy obvykle odezní do 24 hodin. Příčinou tohoto stavu je stejně jako v případě akutní cévní mozkové příhody zablokování tepny v mozku, avšak daná blokáda se postupně sama od sebe rozpustí.
Projevy lehké mrtvice mohou někdy připomínat závrať, nicméně obvykle se nijak neliší od příznaků cévní mozkové příhody. Rozpoznat, o který typ mrtvice se jedná, tak dokáže pouze lékař na základě nutných vyšetření. Objeví-li se u vás jakékoliv výše uvedené příznaky, je proto potřeba ihned vyhledat lékařskou pomoc.
MUDr. Michaela Štorková dodává:
„Platí, že při jakýchkoliv příznacích svědčících pro akutní mozkovou příhodu, voláte 155. I tranzitorní ischemická ataka je vážné zdravotní riziko a často předchází pravé cévní mozkové příhodě.“
Příznaky mrtvice u žen
Cévní mozková příhoda u žen mívá často dalekosáhlejší následky, než je tomu u mužů. V jejich případě bývá totiž mnohdy zasažena větší část mozku, a tím pádem jim hrozí i vyšší riziko poškození některých jeho funkcí. Jako průměrný věk, kdy se u žen vyskytuje mrtvice, se uvádí 74 let, nicméně ani příhody v dřívějším věku nejsou neobvyklé.
Zároveň jsou projevy mrtvice u něžného pohlaví někdy jiné než příznaky mrtvice u mužů. Patří mezi ně například zmatenost, bolest končetin a nevolnost. V některých případech se může dostavit i bolest na hrudi či potíže s polykáním. Častou příčinou mrtvice u žen bývá přitom srdeční arytmie (fibrilace síní).
Podle některých průzkumů je zjevné, že ženy si nejsou zcela vědomy toho, co vše může být varovným signálem přicházející mozkové příhody, ani toho, jaké jsou rizikové faktory jejího rozvoje. Nejčastěji za tímto život ohrožujícím stavem stojí vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, obezita, cukrovka a nepravidelný rytmus srdce.
Jak příznaky mozkové mrtvice rozpoznat?
Rozpoznat symptomy mrtvice se vám může podařit díky slovní pomůcce, která má podobu akronymu. Jedná se o takzvaný FAST test, kde první tři písmena ve slově FAST představují počáteční písmena částí těla, na nichž se příznaky mrtvice projevují. Poslední písmenko pak vyjadřuje anglické slovo Time neboli čas, což vám má připomenout, že je potřeba jednat rychle. Rozepsaný akronym vypadá následovně:
- F = face/obličej: sledujte změny v obličeji, jako je pokles koutků úst nebo neschopnost se usmát.
- A = arms/paže: všímejte si, zda je postižená osoba schopná zvednout obě paže a udržet je v dané pozici.
- S = speech/řeč: vnímejte, zda je osoba schopná normálně a srozumitelně mluvit a zda vám rozumí.
- T = time/čas: v případě podezření na cévní mozkovou příhodu jednejte rychle, každá vteřina se počítá.
Co dělat při podezření na mrtvici?
Ve chvíli, kdy se u vás objeví podezřelé příznaky, které by mohly signalizovat cévní mozkovou příhodu, je důležité bez odkladu zavolat rychlou záchrannou službu (nejlépe 155, případně 112). Pokud vám tyto symptomy neumožňují srozumitelně komunikovat nebo vytočit číslo na telefonu, upozorněte na sebe kohokoliv, kdo se zrovna nachází ve vaší blízkosti. Včasný zásah lékařů je nezbytný pro záchranu života a zabránění vzniku trvalých následků.
Pakliže jste svědkem toho, že má někdo příznaky mrtvice, poskytněte mu první pomoc. Ihned zavolejte záchranku, uvolněte dotyčnému oblečení, aby se mu lépe dýchalo, a uložte ho do stabilizované polohy na bok. Každou minutu kontrolujte, jestli a jak dýchá. V případě, že dojde k zástavě dechu, zahajte resuscitaci.
Odborné články
Přečtěte si odborné texty a studie, které rozšiřují informace v tomto článku:
- Doporučená léčba po prodělané cévní mozkové příhodě – doc. MUDr. Zbyněk Kalita, CSc
- Komplikace ischemické cévní mozkové příhody – doc. MUDr. Edvard Ehler, CSc. a spol.
- Cardioembolic Stroke – Hooman Kamel a Jeff S. Healey
- Trial of Endovascular Therapy for Acute Ischemic Stroke with Large Infarct – Xiaochuan Huo, M.D., Ph.D. a spol.