Léčba molusek zahrnuje jak konzervativní přístup, tak chirurgické řešení. Nemoc nicméně obvykle odezní sama od sebe

Molusky jsou kožní onemocnění virového původu. Nejčastěji se s nimi potýkají děti. Jejich rozpoznávacím znakem jsou hrbolky na kůži s důlkem uprostřed, které se objevují kupříkladu na obličeji, krku či břiše. Molusky se přenáší přímým kontaktem s nakaženým či skrze infikované předměty, přičemž u zdravých jedinců si s nimi tělo je schopno poradit samo.
Molusky mají největší pravděpodobnost chytit děti
Molusky značí virovou kožní infekci. Vyvolává ji virus Molluscum contagiosum z čeledi poxvirů. Postihnout může kohokoli, ačkoli nejčastěji se vyskytuje u dětí do deseti let. Zvýšenou pravděpodobnost jejich nakažením dále vykazují jedinci s oslabeným imunitním systémem.
Upozorňujeme, že pokud se moluskami jednou nakazíte, neznamená to, že jste proti nim již do konce života imunní. Zároveň uvažujete-li nad tím, jak poznat molusky, vězte, že vypadají jako bílé či růžové vyvýšené hrbolky s důlkem uprostřed. Tyto hrbolky mohou svědit a začít otékat, přičemž když se zanítí, může je provázet též bolest.
Molusky se zpravidla nachází na obličeji, krku, trupu a horních i dolních končetinách dětí.
V případě sexuálního přenosu je dospělí mohou zpozorovat na genitáliích, podbřišku nebo vnitřní straně stehen. Nakazit se jimi lze přitom při osobním kontaktu s nakaženým nebo prostřednictvím infikovaných předmětů.
Zotavení se z molusek trvá v řádu několika měsíců
Zdraví jedinci se s infekcí obvykle dokáží vypořádat sami a nějaká speciální léčba molusky není potřeba. Bez léčení se jejich stav vrátí do normálu od 6 měsíců do 2 let, přičemž jakmile se ony hrbolky vytratí, nehrozí, že by daný jedinec moluskami ještě někoho nakazil. Jiná situace ovšem panuje u osob s oslabeným imunitním systémem, jež se s moluskami mohou potýkat několik měsíců až let. U dětí se pak jedná zhruba o 6 až 9 měsíců.
Zmírnit příznaky a snížit riziko přenosu je možné pomocí několika jednoduchých kroků. Ulevit vám může chladivá koupel nebo přiložení vlhkého ručníku k postiženému místu. Pakliže se chystáte jít plavat, pečlivě si předtím danou oblast zakryjte voděodolnými obvazy. Co se týče pohlavního styku, nezapomeňte při něm použít kondom.
Současně je možné na molusky nanášet pětiprocentní roztok hydroxidu draselného. Čemu byste se naopak měli vyvarovat, je škrábání a mačkání postižených míst, jelikož byste si tak mohli zadělat na jizvy nebo infekci. Kromě toho si pohlídejte, abyste s ostatními nesdíleli ručníky, ložní prádlo, oblečení nebo jiné předměty, které by vámi mohly být infikované.
Na molusky pomáhají masti a krémy
Nicméně pokud se infekce rozšířila nebo se jedná o závažnější případ molusek, je zapotřebí obrátit se na specialistu. Nejspolehlivější je chirurgické odstranění. Antibiotika se předepisují pouze tehdy, když se hrbolky zanítí. Antivirotika se užívají výjimečně.
Uplatňuje se rovněž lokální terapie, kdy se na hrbolky aplikuje krém, který posléze vede k olupování svrchní vrstvy kůže. Součástí takových krémů bývá jód, tretinoin, cidofovir, imiquimod, kantaridin, peroxid vodíku či kyselina salicylová. Se suchou svědivou nebo bolavou pokožkou pak může pomoci steroidní krém. Použití mastí a krémů má za následek urychlení doby zotavení a redukování příznaků.
MUDr. Daniel Petr dodává:
„Standardem léčby molusek je však jejich chirurgické odstranění ostrou lžičkou. U menších dětí s rozsáhlým výskytem molusek se provádí v celkové anestezii, u starších po lokálním znecitlivěním krémem.“
Další možnosti léčby molusky
Dále se nabízí tepelná terapie nebo kryoterapie. Ta spočívá ve zmrazení hrbolků tekutým dusíkem, avšak při mnohačetném výskytu molusek se k ní nepřistupuje. Pro jedince s oslabeným imunitním systémem nebo s větším počtem hrbolků je vhodná laserová terapie, při níž se hrbolky likvidují pomocí laseru. Co se týče zhojení pokožky, na obličeji lze očekávat do 1 až 2 týdnů, na ostatních částech těla trvá její zacelení o něco déle, zhruba 2 až 4 týdny.
Jestliže je infikovaným moluskami osoba s HIV, účinnou se jeví antiretrovirová terapie. Invazivnější ošetření zpodobňuje kyretáž. V rámci ní se hrbolek propíchne a seškrábne z kůže malým nástrojem zvaným kyreta, přičemž následně se místo vydezinfikuje jodovou tinkturou. K tomuto typu ošetření se přistupuje spíše u starších dětí, dospívajících a dospělých.
Ošetření může být nutné opakovat
Pokud se každý hrbolek ošetřuje zvlášť, je třeba počítat s opakovanou návštěvou lékaře. Na těle mohou navíc vznikat hrbolky nové, kvůli čemuž se procedura k jejich odstranění aplikuje tak dlouho, dokud se tak nestane.
Zároveň podotýkáme, že některé z výše zmíněných léčebných procedur mohou zanechat na pacientovy stopy (zjizvení či pigmentační změny) a může je provázet bolest. Z toho důvodu pak může být nezbytná anestezie.
Pro úplnost ještě zmíníme přírodní léčbu molusek. Ta zahrnuje kupříkladu pití rostlinného přípravku sinekatechinu zhotoveného ze zeleného čaje, užití ovesného extraktu nebo éterických olejů, jako je myrtovník citronový či molusan.
Odborné články
Přečtěte si odborné texty a studie, které rozšiřují informace v tomto článku:
- Terapie molusek a veruk – PharmDr. Jiří Střípek
- Jak na bradavice a moluska u dětí – MUDr. Zuzana Nagy a spol.
- New Developing Treatments for Molluscum Contagiosum – Francesco Lacarrubba a spol.
- Molluscum Contagiosum: Epidemiology, Considerations, Treatment Options, and Therapeutic Gaps – Adelaide A. Hebert a spol.