Fleky na kůži fotografie: porovnání různých typů kožních problémů a popis jejich charakteristických rysů

Jako fleky na kůži může být označeno relativně velké množství různých kožních problémů. U některých si nemusíte dělat žádné starosti, jiné ale mohou být známkou vážnějšího zdravotního problému. Z toho důvodu si několik z nich blíže představíme a uvedeme si charakteristické rysy jednotlivých kožních potíží.
Naše série článků „Fotografie nemocí“ pomáhá rozpoznat různé zdravotní problémy podle jejich vzhledu. Díky obrázkům a fotografiím si dozajista můžete lépe představit klasické projevy nemoci. Pokud máte jakékoli podezření, doporučujeme konzultaci s lékařem.
Fleky na kůži může mít na svědomí řada příčin. Mohou se objevit v souvislosti s infekcí nebo dráždivými látkami či být známkou skrytějšího problému. Některé není třeba léčit a odezní samy, jiné vyžadují vaši pozornost a vyhodnocení jejich stavu lékařem, zvláště je-li spolu s nimi přítomná bolest, otok či horečka.
Ekzém
Ekzém (atopická dermatitida) je neinfekčního charakteru a projevuje se suchou zanícenou a červenou pokožkou, která může svědit a působit na pohmat drsně či popraskaně. V postiženém místě se mohou objevovat též šupinky a někdy může svým vzhledem evokovat popáleninu. Často se nachází na loktech, dlaních nebo v kožních záhybech.
Přesná příčina není známa, ale předpokládá se, že mohou vznikat tyto fleky na kůži ze stresu nebo jako reakce na dráždivé látky, obsažené například v mýdlu. Ekzém přitom většinou bývá identifikován u dětí mladších 5 let. Jeho léčba spočívá v důkladném hydratování pokožky nebo v podání lokálních steroidních krémů či antihistaminik.
Zdroj obrázku: Shutterstock.com / Infografika: eDoktoři.cz
Kopřivka
Kopřivka se vyznačuje malými pupínky, svěděním, štípáním a pálením. Může nabývat různé velikosti a postihnout jakoukoli část těla. Vyvolat ji mohou alergie na určité potraviny, zvířecí srst a léky nebo pobyt na slunci či infekce, a to například spálová angína.
Při alergii na léky je možné zpozorovat kopřivku buď již během několika hodin po aplikaci léku, nebo do dvou týdnů od zahájení jeho užití. Potíže lze zmírnit pomocí antihistaminik nebo hydrokortizonového krému. Úplně ale stačí se vyhýbat látce, která kopřivku přivodila.
Solární lentigo
Možná jej budete spíše znát pod označením jaterní nebo stařecké skvrny. Je sice pravdou, že s přibývajícím věkem má tendenci vzrůstat i jejich počet, stárnutí ovšem není na vině jejich výskytu, zato vystavení se slunečnímu záření stimulujícímu tvorbu melaninu ano.
Z toho důvodu se nejčastěji tvoří na obličeji, dekoltu, hřbetu rukou a pažích, které bývají nejvíce obnažené. K jejich zesvětlení slouží různé bělicí krémy, chemické peelingy nebo se přistupuje k laserovému ošetření.
Zdroj obrázku: Commons.wikimedia.org / Infografika: eDoktoři.cz
Pityriasis rosea
Jedná se o neškodnou vyrážku, kdy se vám na těle nejprve objeví jeden šupinatý růžový či červený flek (heraldická skvrna), jenž mívá vyvýšený okraj. Postupem času se k němu přidává svědění a počne se šířit po celém těle. Postihuje zejména osoby ve věku od 10 do 35 let, přičemž většinou vyrážka do 6 až 8 týdnů ustoupí sama od sebe.
Má se za to, že je toto onemocnění spjato s bakteriální nebo virovou infekcí, jelikož právě po ní se u dotyčných často rozvíjí. Spolu s ní se nemocný může potýkat s bolestmi hlavy, horečkou nebo bolestí v krku.
Zdroj obrázku: Commons.wikimedia.org / Infografika: eDoktoři.cz
Melasma
Někdy se jí též přezdívá těhotenská maska. Toto označení si vysloužila kvůli tomu, že jí trpí až polovina těhotných žen, ačkoli se může vyskytnout i u mužů. Má podobu hnědých nebo béžových skvrn, které bývají patrné na tvářích, nose, čele a bradě.
Předpokládá se, že na melasu mají vliv změny hladiny hormonů. Proto může ustoupit v období menopauzy, kdy dochází k poklesu hladiny progesteronu a estrogenu. V jistých případech se ovšem naopak v tomto období utvoří. Je dobré vědět, že sluneční světlo její stav zhoršuje, tudíž je nutné se před vycházkou nezapomenout namazat opalovacím krémem alespoň s SPF 30.
Zdroj obrázku: Shutterstock.com / Infografika: eDoktoři.cz
Rosacea
Červené fleky na kůži mohou být rovněž symptomem rosacey. Zarudnutí zachvacuje zpravidla tváře, nos, bradu a čelo, přičemž postupem času může být červené zbarvení výraznější a nacházet se v něm i cévy, případně docházet ke ztluštění kůže. Ta spolu s prasklými cévami lze řešit laserovým ošetřením.
Rosaceu nelze vyléčit, pouze zmírnit její projevy. Zároveň je třeba mít na paměti, že nanášení vody nebo kosmetických produktů na postižená místa může přivodit štípání a pálení.
Fleky na kůži u dětí
Objevují-li se fleky na kůži u dětí a kojenců, může je způsobovat právě impetigo. Mezi jeho příznaky patří dráždivá vyrážka a puchýře náchylné k prasknutí, z nichž pak vytéká tekutina a vzniká medově zbarvená krusta. Obvykle ho lze zpozorovat kolem úst, brady nebo nosu. Proti impetigu se nasazují antibiotika a postižená místa je nutné několikrát denně omývat mýdlem a vodou.
Rozsáhlá vyrážka u dětí s četnými malými skvrnami může být znakem spalniček. Spalničky se pokládají za vysoce nakažlivé virové onemocnění přenášené přímým kontaktem s nakaženým. Zpravidla je možné je nejdříve spatřit na obličeji a za ušima, odkud se dál šíří. V počátku se spalničky často zaměňují za nachlazení, výskytu vyrážky totiž předchází rýma, kašel a vysoká teplota, která se s vyrážkou může ještě zvýšit.
Zdroj obrázků: Commons.wikimedia.org a Shutterstock.com / Infografika: eDoktoři.cz
Lupénka
Většinou jde o ohraničený flek na kůži se šupinkami. Na tmavší pleti nabývají skvrny fialové, hnědé nebo světle až tmavě šedé barvy. Nalézají se zpravidla na loktech, kolenou, hlavě nebo dolní části zad. Zároveň kromě skvrn nemusíte pozorovat žádné jiné příznaky, nanejvýše ji doprovází svědění.
Lupénka neboli psoriáza je autoimunitní onemocnění podnícené kupříkladu stresem, léky, zraněním nebo infekcí. Dochází při ní k rychlému nárůstu kožních buněk, jež se začnou hromadit na povrchu a projevovat se červenými skvrnami, vyvýšenými hrbolky nebo krustami. Dle závažnosti lézí se pak volí vhodný léčebný přístup.
Celulitida
Sice nese stejné označení jako tzv. pomerančová kůže, v tomto případě ovšem máme na mysli závažné onemocnění zapříčiněné bakterií. Často jde o fleky na kůži nohou, i když objevit se může kdekoliv na těle. Pokožka mívá červené zbarvení, může být oteklá, bolet, případně mokvat. Bývá citlivá a horká na dotek. K těmto příznakům se může přidružit horečka a zimnice.
V rané fázi si kromě zarudnutí můžete všimnout kolem postiženého místa červených pruhů. Při podezření na celulitidu je nezbytné vyhledat lékaře, jelikož by mohlo dojít k jejímu rozšíření do lymfatických uzlin a krevního řečiště.
Zdroj obrázku: Commons.wikimedia.org / Infografika: eDoktoři.cz
Rudé a bílé fleky na kůži
Coby purpura se označují krevní skvrny o různé velikosti. Nastává v důsledku prasknutí malých krevních cév a hromadění krve pod kůží. Pakliže dosahují skvrny větších rozměrů, mohou upozorňovat na nějaké vážnější zdravotní potíže, jako je porucha srážlivosti krve. Pokud je přitom postiženému zjištěn nízký počet krevních destiček, může být zapotřebí intravenózního aplikování léků.
Na druhou stranu zřetelně bílé fleky na kůži mohou být dílem idiopatické gutátní hypomelanózy. Častěji postihují ženy starší 40 let. Jedná se o malé ploché skvrny bílého zbarvení, které se nalézají na místech vystavovaných slunci. Velikostně zpravidla nepřesahují 3 milimetry.
Zdroj obrázků: Commons.wikimedia.org a Shutterstock.com / Infografika: eDoktoři.cz
Dostaví-li se společně se skvrnami další příznaky, je načase navštívit lékaře
Znamením pro vyhledání lékařské pomoci bývají doprovodné příznaky, jako je intenzivní svědění, horečka nebo bolest. Kromě toho je dobré se k němu objednat, pakliže nezabírají volně prodejné léky nebo se fleky na kůži začínají nekontrolovatelně šířit nebo měnit v puchýře.
Léčba se pak odvíjí od typu fleku na kůži, jeho základní příčiny a osobní anamnézy pacienta. Ze všeho nejdříve se obvykle předepisují lokální léky, které jsou schopné léčit zánět a ztišit některé příznaky, jako například pálení, svědění a bolest. Z přírodních produktů na pokožku prospěšně působí třeba kokosový olej nebo aloe vera zklidňující zanícenou a podrážděnou pleť.
Odborné články
Přečtěte si odborné texty a studie, které rozšiřují informace v tomto článku: