Afty v puse foto: Jak je poznat a podle čeho je odlišit od jiných útvarů vyskytujících se v ústech?

Afty jsou vřídky bílé či žluté barvy, přičemž velikostně dosahují jen několik milimetrů. Typicky je doprovází bolest, což představuje jeden ze znaků, který je odlišuje od útvarů pojících se s rakovinou ústní dutiny. Ke zmírnění nepříjemných projevů se využívají například různé gely.
Naše série článků „Fotografie nemocí“ pomáhá rozpoznat různé zdravotní problémy podle jejich vzhledu. Díky obrázkům a fotografiím si dozajista můžete lépe představit klasické projevy nemoci. Pokud máte jakékoli podezření, doporučujeme konzultaci s lékařem.
Afty jsou vřídky kulatého či oválného tvaru, jež se mohou vyskytnout prakticky kdekoli uvnitř úst. Obvykle je doprovází bolest a při pití, jídle či mluvení mohou u dotyčného vyvolávat nepříjemné pocity. Kromě toho vám však většinou nic nehrozí, přičemž do 1 či 2 týdnů se samy od sebe vytratí. Zároveň je třeba zdůraznit, že bývají nepřenositelné.
Nejdříve je dobré si ujasnit, jak vypadají afty v puse. Typicky bývají zbarveny bíle nebo žlutě, mívají červené okraje a nepřesahují 5 mm. Nejčastěji se nalézají na měkčí sliznici úst, tedy na vnitřní straně rtů či tváří, ale výjimkou nejsou ani afty na jazyku a mohou se též utvořit na patře nebo dásni. Může se vám přitom v ústech objevit jen jeden, ale i vícero aft naráz.
Zdroj obrázků: Common.wikimedia.org / Infografika: eDoktoři.cz
Afty obvykle provází bolest
Rozlišují se konkrétně tři podtypy aft, a to drobné, velké a herpetiformní vřídky. Drobné vřídky představují nejčastější typ aft, velikostně nepřekračují 5 mm a po 1 až 2 týdnech ustupují. Stejně tak tomu je u herpetiformních vřídků, jež jsou naopak nejřidčeji k vidění.
Vyskytují se jako shluk malých vřídků nepravidelného tvaru, které se mohou spojit do větších lézí. Běžně se nacházejí na jazyku a svůj název získaly na základě podobnosti s vřídky herpesu, ačkoli s tímto virem nemají nic společného ani nejsou nakažlivé. Velké vřídky pak nabývají velikosti nejméně 10 mm a déle se hojí, zhruba 5 až 10 týdnů. Navíc po sobě mohou zanechat jizvy.
Zdroj obrázků: Common.wikimedia.org / Infografika: eDoktoři.cz
Afty v puse se mohou projevovat bolestí, nepohodlím, ale rovněž otokem či zarudnutím sliznice nacházející se v bezprostřední blízkosti vřídku. Co se týče bolesti, stává se intenzivnější při konzumaci kyselých, slaných či kořeněných jídel. Bolest a zvýšená citlivost může způsobit problémy se žvýkáním nebo znesnadňovat čištění zubů.
Zdroj obrázků: Common.wikimedia.org / Infografika: eDoktoři.cz
Při rakovině ústní dutiny vřídek nemizí
Oproti vřídkům, za nimiž by mohla stát rakovina ústní dutiny, se afty zpravidla jeví jako bolestivé, zatímco v případě rakoviny bolest přítomná nebývá. Zároveň po aftách obvykle po týdnu až dvou není ani památky, zato vřídky spojené s rakovinou v ústech zůstávají a mohou se šířit.
Pro rakovinu jsou navíc charakteristické velké bílé plochy či kombinace bílých a červených ploch, které mohou být patrné i v zadní části úst. Rakovina ústní dutiny často souvisí s užíváním tabákových výrobků nebo konzumací alkoholu a její vřídky se mají tendenci objevovat na jazyku nebo pod ním.
Vzniknout afty mohou kvůli nedostatku kyseliny listové
Nelze přesně říci, z jakého důvodu se afty tvoří. Pokud vás však přesto zajímá, jaké by mohly mít afty v puse příčiny, uvedeme si nyní možné spouštěče. Vyvolat afty může chemoterapie či drobné zranění. Může se jednat o kousnutí do tváře, poranění od ostrého zubu nebo podráždění od rovnátek, ústní vody či zubní protézy. Rovněž může jít o důsledek čištění zubů nebo mohou vzniknout vlivem zubního zákroku či popáleniny od horkého jídla nebo nápoje.
Na vině může být dále kouření, stres, hormonální změny, nedostatek spánku či oslabený imunitní systém. Co se týče výživy, afty v puse může přivodit také nedostatek železa, zinku, kyseliny listové nebo vitamínu B12. Častější zároveň bývají afty v puse u dětí, dospívajících či u ženského pohlaví. Vřídky mimoto mohou být projevem Crohnovy choroby, celiakie, HIV nebo autoimunitního onemocnění.
MUDr. Daniel Petr dodává:
„Opakovaný výskyt aftů může být příznakem interního či infekčního onemocnění. Pokud na afty často trpíte, zkuste nejprve upravit jídelníček a životní styl, omezte kouření a dejte důraz na kvalitní spánek. Vyzkoušejte případně nějaké multivitaminové suplementy. Pokud to nepomůže, obraťte se na vašeho praktického lékaře.“
Zmírnit nepříjemné projevy aft lze i pomocí doma připravených roztoků
Jak již bylo řečeno, léčba aft v puse není nutná, poněvadž obvykle do 1 až 2 týdnů po nich není ani stopy. V opačném případě je lepší navštívit doktora. Lékařské prohlédnutí afty vyžadují také tehdy, když se vám zdají být nezvykle velké, neúměrně vás bolí, počnou se šířit nebo vám způsobují závažné problémy při jídle a pití.
Zdroj obrázků: Common.wikimedia.org / Infografika: eDoktoři.cz
Podpořit hojení nicméně můžete kupříkladu vyplachováním úst solným roztokem. Ten se připravuje zhruba z 1 šálku vlažné vody a 1 čajové lžičky soli. Touto směsí je možné afty vysušit. Obdobným způsobem lze zhotovit roztok jedlé sody, jen se místo soli použije jedlá soda. Roztok slouží ke zvýšení produkce slin, které mají blahodárný vliv na hojení. Často bývá také doporučován med na afty. Je to z toho důvodu, že oplývá antibiotickými vlastnostmi. Obyčejně se uplatňuje jakožto lokální léčba opakujících se aft.
Antimikrobiální vlastnosti má pak kokosový olej, a to díky kyselině laurové. Pokud by někdo přemýšlel, jak na afty olej aplikovat, aplikuje se přímo na afty za účelem ulevit dotyčnému od bolesti. Jako další domácí prostředek, co pomáhá na afty v puse, lze zmínit roztok peroxidu vodíku, který se na postižené místo nanáší dvakrát denně prostřednictvím vatového tamponu, či hřebíčkový olej zmírňující bolest.
Dále mohou pomoci gely s anestetickými účinky
Mezi další možnosti, jak léčit afty v puse, se řadí volně prodejné léky. Používají se lokální anestetika ve formě gelu nebo krému. Gel na afty v puse by přitom měl obsahovat lidokain nebo benzokain, pak je schopný dotyčnému ulevit od bolesti. Ke ztišení bolesti slouží také nesteroidní protizánětlivé léky.
Nepřímým způsobem, jak vyléčit afty v puse, je kloktat ústní vodu s chlorhexidinem. Tyto látky totiž zabraňují množení bakterií, které by mohly zpomalovat celý proces hojení. Kromě toho je vhodné k čištění zubů užívat kartáček s měkkými štětinami, dbát o správnou zubní hygienu, pít dostatek tekutin a vyvarovat se horkým nápojům nebo kyselým, kořeněným či příliš křupavým jídlům. Případně doplnit vitamín B12, kyselinu listovou a minerály, které by mohly ve vzniku aft hrát roli.
Odborné články
Přečtěte si odborné texty a studie, které rozšiřují informace v tomto článku:
- Témata
- Dutina ústní