Streptokok má na svědomí angínu i zápal plic. Zanedbání léčby se nevyplácí

1. 11. 2024
MUDr. Daniel Petr
Odborný garant článku
Garant MUDr. Daniel Petr

Streptokokové bakterie jsou zodpovědné za celou řadu infekcí, které mohou mít různou závažnost, od běžných a lehce zvládnutelných onemocnění až po život ohrožující stavy. Nejčastěji přitom postihují oblast hrdla a kůži, ale mohou také způsobit závažnější onemocnění, jako je zápal plic, zánět mozkových blan nebo revmatickou horečku.

Streptokokové infekce se snadno šíří ve sdílených prostorech

Streptokok představuje rod bakterií, které se mohou vyskytovat jak v lidském těle, tak v přírodě. Některé druhy streptokoků jsou součástí přirozené mikroflóry, například v ústech nebo trávicím traktu, a jsou neškodné. Jiné druhy však mohou způsobovat infekce, jako jsou angína či spála nebo i závažnější onemocnění.

Existuje několik typů streptokoků, přičemž mezi nejvýznamnější patří Streptococcus pyogenes. Tato bakterie způsobuje infekce hrdla, spálu a kožní infekce, jako je impetigo nebo erysipel. Dalším významným typem je Streptococcus pneumoniae, který bývá příčinou zápalu plic, zánětu středního ucha nebo meningitidy. Streptokoky jsou vysoce nakažlivé, přenášejí se kapénkovou infekcí a mohou se snadno šířit ve školách, v rodinách či na pracovištích.

Příznaky streptokokové infekce se liší v závislosti na druhu bakterie a oblasti, kterou infikují. Streptokok v krku například vyvolává nepříjemné bolesti a potíže s polykáním nejen potravy, ale také vlastních slin, což je  typický symptom při angíně. V případě postižení plic je zase běžným příznakem urputný kašel a horečka.

Streptokoková angína

Streptokoková angína se od virové angíny liší tím, že není doprovázena kašlem ani rýmou. Angína způsobená streptokoky může být velmi bolestivá a neléčená infekce může způsobit vážné komplikace, například revmatickou horečku. Mezi hlavní příznaky této infekce pak patří:

  • bolest v krku, která se zhoršuje při polykání,
  • horečka a zimnice,
  • zduření krčních uzlin,
  • červené hrdlo s bílými nebo žlutými skvrnami na mandlích,
  • únava.

Spála

Spála se často objevuje u dětí, avšak může postihnout i dospělé. Projevuje se především zarudnutím kůže, vyrážkou a horečkou. Častým příznakem je pak jahodově červené zabarvení jazyka. Jedná se o infekci způsobenou streptokokem skupiny A, která může být velmi nebezpečná, pokud není správně léčena.

Kožní infekce (impetigo, erysipel)

Co se týká kožních infekcí, tak ty se běžně přenáší prostřednictvím kontaktu člověka s infikovanými povrchy nebo osobami. Charakteristickými symptomy jsou zarudnutí kůže a tvorba puchýřů, které mohou prasknout a vytékat. Kromě toho bývá na postižených oblastech přítomen i otok a místo je bolestivé.

Zápal plic

Kromě výše uvedeného má bakterie na svědomí také zápal plic. Ten bývá způsobený druhem Streptococcus pneumoniae a může být nebezpečný, především u starších lidí a lidí s oslabenou imunitou. Mezi běžné příznaky v tomto případě patří hlenovitý kašel, v kterém může být přítomna i krev. Dále se během nemoci objevuje horečka, bolest na hrudi a dušnost.

Příznaky streptokokové infekce

Příznaky streptokokové infekce

Autor: Redakce edoktori.cz

Co vás čeká v případě nákazy?

Diagnóza streptokokových infekcí se provádí na základě klinických příznaků a laboratorních testů. V případě podezření na streptokokovou angínu se provádí tzv. výtěr z krku, kterým se zjistí přítomnost streptokokových bakterií. V laboratorních podmínkách se streptokoky rychle množí a mohou tak být přesně identifikovány.

Další diagnostické metody zahrnují krevní testy, které mohou odhalit zvýšenou hladinu bílých krvinek, což naznačuje přítomnost bakteriální infekce. V případě zápalu plic nebo jiných komplikací se navíc využívá také rentgen hrudníku, aby se zjistil rozsah postižení plic.

Následná léčba streptokokových infekcí je obvykle založená na antibiotikách. Nejčastěji používaným antibiotikem je přitom Penicilin, zejména proti streptokokům skupiny A, které jsou na něj obvykle citlivé. U pacientů, kteří jsou alergičtí na penicilin, se používají alternativní antibiotika, například erytromycin nebo klindamycin.

V případě mírných infekcí, jako je streptokoková angína, trvá léčba obvykle 10 dní. Je velmi důležité dobrat celý předepsaný cyklus antibiotik, i když se pacient cítí lépe již po několika dnech. Přerušení léčby může vést k opětovnému výskytu infekce a zvýšení rizika komplikací.

Při závažnějších streptokokových infekcích, například u zmíněného zápalu plic nebo meningitidy, je léčba agresivnější a může zahrnovat i hospitalizaci. V případě kožních infekcí může být navíc nutné přistoupit k chirurgickému zákroku, například k odčerpání hnisu nebo odstranění odumřelé tkáně.

Když se nemoc zvrtne

Jednou z nejzávažnějších komplikací neléčené streptokokové infekce je revmatická horečka. Jde o autoimunitní reakci, kdy imunitní systém začne napadat vlastní tkáně, což může poškodit srdce, klouby a nervový systém. Tento stav nejčastěji postihuje děti a mladistvé, ale jeho následky mohou být celoživotní.

MUDr. Daniel Petr dodává: 

V České republice a dalších vyspělých zemích je revmatická horečka naprosto raritní. Je tomu tak díky dostupnosti antibiotik a důslednému léčení bakteriálních infekcí. S nejvyšší pravděpodobností se s ní u nás tedy nesetkáte.

Jednou z komplikací po streptokokové infekci může být poststreptokoková glomerulonefritida, což je zánět glomerulů, základních filtračních struktur v ledvinách. Vzniká následkem imunitní reakce těla na streptokokovou infekci a může vést k problémům s filtrací krve. Projevuje se otoky, přítomností krve v moči nebo zvýšeným krevním tlakem. Obvykle je dočasná, ale někdy může způsobit dlouhodobé poškození ledvin a případně i jejich selhání.

Další, ale vzácnou a velmi závažnou komplikací je streptokokový toxický šok. Bakterie produkují toxiny, které způsobují systémovou zánětlivou odpověď. Klinicky se projevuje náhlou horečkou, vyrážkou, poklesem krevního tlaku, zmateností a mnohdy selháním více orgánů. Vyžaduje okamžitou hospitalizaci a intenzivní léčbu, protože při pozdním zásahu může dojít k selhání orgánů.

Streptokokové infekce mohou tedy při nedostatečné léčbě způsobit vážné zdravotní problémy. Pokud máte podezření na streptokokovou infekci, je důležité podstoupit co nejdříve vyšetření a nasadit vhodná antibiotika dle doporučení lékaře.

Základem prevence je správná hygiena

Prevence streptokokových infekcí zahrnuje dodržování základních hygienických opatření. Pravidelné mytí rukou, používání kapesníků při kašli a kýchání a vyhýbání se kontaktu s nemocnými osobami jsou základní kroky, jak minimalizovat riziko nákazy.

V případě některých streptokokových infekcí, zejména těch způsobených druhem Streptococcus pneumoniae, je k dispozici očkování. Vakcína proti pneumokokům se doporučuje především dětem, starším lidem a osobám s oslabeným imunitním systémem. Tato vakcína může výrazně snížit riziko závažných onemocnění, jako je zápal plic nebo meningitida.

Nejnovější články


Čtěte také