Léčba roupů zahrnuje podání léků a důsledné dodržování hygieny. Nákaza se přenáší neumytýma rukama

Roupi se nazývají parazitičtí červi bílé barvy. Postihují především děti, a to zvláště ty předškolního nebo mladšího školního věku. U dospělých se běžně nevyskytují. Hlavním příznakem onemocnění je svědění, které bývá intenzivnější v noci. Léčba roupů u dětí spočívá v předepsání antiparazitik, zásadní význam se pak ale rovněž přisuzuje hygienickým opatřením.
Roupi se nazývají parazitičtí červi, kteří se obvykle nalézají ve střevech a konečníku infikovaných jedinců. Je možné je zahlédnout pouhým okem, dorůstají totiž do délky 1 cm a zbarveni bývají bíle nebo světle šedě, vzhledem tedy mohou připomínat kusy drobné bílé nitě. Infekce, kterou způsobují, je známá jako enterobióza.
Nejčastěji postihují děti ve věku od 4 do 11 let, což může být zčásti dáno četným sdílením věcí (hraček) nebo tím, že nejsou až tak důkladné při mytí si rukou. Roupi u dospělých se vyskytují jen zřídka, náchylní jsou k nim rodinní příslušníci infikovaných dětí.
Vajíčka roupů mohou ve vnějším prostředí přežít 2 až 3 týdny
Co se týče toho, jaké mají roupi příznaky, dostavuje se svědění konečníku, případně pochvy, které se objevuje především v noci. Svědění může vést až k nespavosti. Následné škrábání dané oblasti může přivodit zarudnutí či infekci. Se svěděním pochvy se někdy pojí též vaginální výtok. U třetiny nakažených nicméně nejsou zjevné žádné projevy roupů.
Přemýšlíte-li nad tím, jestli jsou roupi přenosné, pak ano, navíc se jimi lze nakazit poměrně snadno. Stačí, aby se dítě poškrábalo v místech, kde tento červ klade vajíčka, a může je tak pod nehty na prstech roznášet na lidi nebo různé povrchy, kde mohou setrvat 2 až 3 týdny. Jestliže s nimi za tu dobu do kontaktu přijde jiná osoba a dotkne se pak svých úst, nebrání vajíčkům již nic vstupu do těla.
Dalším, méně obvyklým způsobem přenosu, je skrze kontaminované jídlo či vodu. Nabízí se dále otázka, jestli může dítě s roupy do školky či školy. V zásadě to možné je, pokud již nepociťuje projevy onemocnění, jako je svědění. Vždy je však nejlepší kontaktovat přímo danou školku či školu a o situaci se s nimi poradit, zároveň mít svolení od pediatra dítěte.
Léčba roupů sestává ze dvou dávek antiparazitik
Na roupy léčba nutná je, jelikož neléčené roupi sami od sebe nezmizí. Naopak mohou klást další vajíčka a snáze se tak šířit. Dobrou zprávou zůstává, že jde o poměrně snadno léčitelný problém, který při nasazení adekvátní léčby nevede ke komplikacím.
Léčba roupů spočívá v podání antiparazitik s tím, že první dávka se aplikuje ihned, další až o dva týdny později. Činí se tak kvůli ujištění, že se v těle už nenachází žádní červi, kteří se mohli vylíhnout později z již nakladených vajíček. Z antiparazitik se předepisuje například mebendazol nebo albendazol, přičemž vedlejším účinkem léků, který se může po požití dostavit, je žaludeční nevolnost.
Rodinným příslušníkům nakaženého se doporučuje podstoupit léčbu roupu dětského taktéž, aby se tím předešlo reinfekci. Co se týče svědění, dítě ho může pociťovat ještě týden po vyléčení. Ulevit mu od něj lze kupříkladu aplikací jednoprocentního hydrokortizonového krému kolem jeho konečníku nebo umytím dané oblasti teplou vodou a mýdlem.
Preventivní opatření slouží k likvidaci vajíček roupů
Tím, co platí na roupy bez předpisu, je prevence. Prevence roupů je neméně důležitou součástí léčby, poněvadž léky sice dokáží zlikvidovat červy, ale vajíčka nezahubí. Ta jsou přitom schopna žít mimo tělo ještě dva týdny. Tak dlouho byste proto měli provádět preventivní opatření, jestliže spolu s nimi dotyčný pobírá léky, bez léků by se mělo v prevenci setrvat šest týdnů.
Domácí léčba roupů zahrnuje praní oblečení, ručníků, plyšáků a ložního prádla při vysoké teplotě. Před praním nicméně prádlo nevyklepávejte, jelikož byste tak mohli rozprášit vajíčka a neúmyslně jim tím pomoci rozptýlit se. Měnit lůžkoviny a ručníky by v této době bylo nejlepší každý den.
Šíření infekce je možné zamezit také pravidelným čištěním povrchů stolu, hraček, toalety, nádobí a dalších věcí vodou a mýdlem. Pomoci může rovněž vysávání podlahy a časté dezinfikování záchodového prkénka antiseptickým čističem.
Časté mytí si rukou teplou vodou a mýdlem je nutností
Nejlépe lze infekci zastavit tím, že nedopustíte, aby vajíčka roupů komukoli pronikla do úst. Nakažený by si proto měl často mýt ruce teplou vodou a mýdlem, zvláště pak po použití toalety nebo před jídlem či manipulací s potravinami. Zároveň by se nemytýma rukama neměl dotýkat obličeje a před čištěním zubů si měl opláchnout kartáček. Samozřejmostí je nedotýkat se a neškrábat postiženou oblast.
Podceňovat byste neměli ani sprchování. Nutností je se osprchovat alespoň jednou denně a zbavit tak kůži vajíček roupů. Ideální je osprchovat se večer po užití léku proti roupu dětskému a následně další den ráno, díky čemuž byste měli být schopni eliminovat všechna vajíčka, která dětské roupi nakladli během noci.
Vyvarovat byste se však měli též sdílení a opětovnému použití žínky či koupeli, jelikož voda ve vaně by mohla být zamořená vajíčky. V souvislosti se sprchováním musíme dodat, že není vhodné, aby se infikovaný jedinec koupal s ostatními dětmi, dokud infekce není zažehnána.
Nezapomínejte ani na péči o nehty
K zabránění přenosu vajíček roupů je dále nezbytné dbát o své nehty. Ty by měly být zastřižené a udržovat se v čistotě. V případě, že má nakažený tendenci si nehty kousat, by se měl pokusit s tímto zlozvykem přestat nebo ho alespoň co nejvíce omezit. To samé platí pro děti cucající si palec.
Na roupy existuje i přírodní léčba, ačkoli nedosahuje takových výsledků jako medikace a ve většině případů není schválena jako oficiální způsob léčby. Patří do ní konzumace syrového česneku nebo nanesení česnekové masti na konečník. Mast však nikdy nenanášejte na postiženou oblast, jestliže máte citlivou pokožku, daná oblast vás pálí nebo je zanícená či jinak poškozená nebo trpíte na hemoroidy.
Přírodní léčba roupu dětského může rovněž sestávat z aplikace malého množství kokosového oleje na postiženou oblast těsně před spaním a pozření lžičky čistého kokosového oleje následujícího rána. Předpokládá se, že by v boji s infekcí mohl pomoci díky jeho antimikrobiálním účinkům.
MUDr. Michaela Štorková dodává:
„V zásadě nelze alternativní metody léčby roupů vůbec doporučit. Dlouhodobé přetrvávání příznaků enterobiózy významně snižuje kvalitu života vašeho dítěte a roupů se lze spolehlivě zbavit antiparazitiky.“
Odborné články
Přečtěte si odborné texty a studie, které rozšiřují informace v tomto článku:
- Roup dětský – MUDr. Miroslav Förstl a spol.
- Praktické aspekty infekce roupem dětským (enterobiasis) – RNDr. Libor Mikeš, Ph.D.
- The Diagnosis and Treatment of Pinworm Infection – Sebastian Wendt a spol.
- Is pinworm infection still a public health concern among children in resource-rich regions? Trends in pinworm infection prevalence and associated factors among children in Hualien County, Taiwan: a retrospective cross-sectional study – Yu-Chao Hsiao