Léčba černého kašle obvykle zahrnuje podání antibiotik. Podstatné je ji zahájit včas

Černý kašel je nejdříve možné zaměnit za běžné nachlazení nebo chřipku. Až později se přidávají záchvaty kašle, které jsou pro toto vysoce nakažlivé onemocnění typické. Odhalit černý kašel lze za pomoci krevních testů a kultivačního vyšetření. Ve většině případů se léčí doma, hospitalizace pak bývá nezbytná při těžkém průběhu nemoci a rozvoji vážných komplikací.
Černý kašel je vysoce nakažlivá nemoc. Zprvu vypadá jako běžné nachlazení, ale po týdnu nebo dvou se u dotyčných rozvine přetrvávající kašel. Ten se může objevovat v záchvatech a znesnadňovat tak dýchání nebo rušit spánek. U kojenců může způsobit potíže s dýcháním i přesto, že se u nich kašel nemusí vůbec dostavit.
Toto onemocnění je bakteriálního původu a vyvolává ho bakterie Bordetella pertussis. Ta narušuje výstelku dýchacích cest, následkem čehož dochází k otokům, hromadění hlenu a nakonec ke spuštění silného kašle. Potenciálně nebezpečný může být černý kašel pro kojence do 12 měsíců.
K odhalení nemoci vedou krevní testy nebo kultivační vyšetření
Přijít na černý kašel nemusí být snadné, jelikož jak uvádíme výše, ze začátku se obvykle jeví jako běžné nachlazení nebo chřipka. Zpravidla se nicméně během prohlídky rozebírá pacientova anamnéza a pacient se podrobuje fyzikálnímu vyšetření. Vašeho lékaře bude nejspíš také zajímat, zda jste netrávili čas s osobou s chronickým či černým kašlem.
Kromě toho se přistupuje ke kultivačnímu vyšetření výtěru z nosu či krku, jež se provádí s cílem detekovat případné bakterie černého kašle. Krevní testy pak slouží k odhalení protilátek, které v těle vznikají za účelem boje proti infekcím. Dále se může využít rentgen hrudníku, pomocí nějž by bylo možné zjistit, jestli se v plicích následkem černého kašle nerozvinul zápal plic.
Antibiotika zabraňují infekci se šířit
Na černý kašel se zpravidla předepisují antibiotika. Na výběr je hned z několika druhů antibiotik. Azithromycin, klarithromycin či erythromycin jsou názvy antibiotik často používaných k léčbě černého kašle. Antibiotika je přitom nutné užívat přesně podle pokynů lékaře, poněvadž při jejich brzkém vysazení by hrozilo, že se infekce vrátí. Zároveň je třeba doplnit, že jejich užití nezaručuje zmírnění příznaků.
Důležité je začít s léčbou černého kašle včas, ideálně před příchodem záchvatů kašle. Zaprvé se tak sníží riziko vážného průběhu onemocnění, zadruhé se díky tomu zamezí šíření infekce bakterií na ostatní osoby. Pokud by se léčba zahájila až po 3 týdnech od prvních projevů nemoci, zřejmě by to žádný účinek nemělo, jelikož v tu dobu se už bakterie v těle nevyskytují, ačkoli příznaky černého kašle stále mohou být přítomné.
Základem domácí léčby je dostatek odpočinku a tekutin
Zpravidla je možné se s nemocí popasovat v domácím prostředí. Vztahuje se to alespoň na většinu dospělých a starších dětí. Zotavení zajisté prospěje, pokud ze svého příbytku odstraníte vše, co by mohlo dráždit ke kašli. Na mysli máme například prach, kouř či chemické výpary. K uvolnění hlenu a zmírnění kašle může pomoci zvlhčovač vzduchu produkující chladnou mlhu.
Dále si každých několik hodin připravte malou porci jídla namísto jedné větší, lze tím zamezit zvracení v důsledku kašle. Rovněž nezapomínejte na dostatek odpočinku a pravidelný pitný režim, jelikož větší množství tekutin může ztenčit hlen nutící vás kašlat. Ke zklidnění kašle mohou posloužit teplé nápoje, polévka nebo též med.
Pozor si dejte na aspirin
Med nicméně může být nasazen pouze jako léčba černého kašle u dospělých a dětí starších 1 roku, u mladších by totiž mohl vést k botulismu. Přírodní léčba černého kašle sestává dále z použití šalvěje nebo echinacey, jež by se však neměla konzumovat dlouhodobě a ve vysokých dávkách. Celkově vzato je vhodné se o užití jakýchkoliv bylinek a doplňků stravy nejprve poradit s lékařem.
Zároveň nepobírejte léky proti kašli, pokud vám to neodsouhlasil váš ošetřující lékař. Ty by totiž pravděpodobně neměly požadovaný účinek a dětem mladším 4 let se nedoporučují. Například aspirin se pak nemá užívat dětmi mladšími 16 let. Z volně prodejných léků lze k úlevě od nepříjemných projevů zakoupit ibuprofen nebo paracetamol.
Délka léčby může činit od několika týdnů po měsíce
V některých případech může být průběh nemoci velmi vážný a vést k různým komplikacím, jako například pneumonii nebo encefalopatii. Zvláště náchylní jsou k nim kojenci. Tehdy bývá nutná hospitalizace.
V nemocnici léčba černého kašle spočívá v udržování volných dýchacích cest a monitorování dýchání pacienta, eventuálně se mu v případě potřeby podává kyslík. Jestliže je pacient dehydratovaný, zavádějí se intravenózně tekutiny. To lze učinit i ve snaze předejít dehydrataci.
Jak dlouho trvá léčba černého kašle, nelze s přesností říci. Může se jednat o týdny i měsíce, co se nebudete cítit v kondici. Nicméně jestliže užíváte antibiotika, za bezpečný se považuje návrat do práce, školy či školky zhruba po 5 dnech léčby. Pokud jde ovšem o černý kašel bez léčby, takoví jedinci jsou nakažliví až 3 týdny od doby, co se u nich objevily první záchvaty kašle.
Důležité je dodržovat hygienická opatření
Snížit riziko nakažení se infekcí, případně závažných projevů onemocnění lze nejlépe pomocí vakcíny proti černému kašli. V některých případech se také preventivně nasazují profylaktická antibiotika. Dochází k tomu tehdy, kdy byl dotyčný vystaven černému kašli, ale zatím se u něj nemoc nijak neprojevuje.
MUDr. Daniel Petr dodává:
„Právě očkování je spolehlivou ochranou kojenců a batolat proti černému kašli. Inaktivovaný toxin bakterie Bordetella pertussis je součást hexavakcíny, která se aplikuje od druhého měsíce věku.“
Mimoto se k jejich předepsání přistupuje u těhotných žen, kojenců mladších 12 měsíců a u těch osob, které žijí s nakaženým černým kašlem ve stejné domácnosti nebo tvoří rizikovou skupinu, u níž by se mohly vyvinout vážné komplikace. Sami můžete zabránit šíření infekce zakrýváním si úst při kašli, vyhozením papírových kapesníků ihned po jejich použití nebo důkladným mytím si rukou.
Odborné články
Přečtěte si odborné texty a studie, které rozšiřují informace v tomto článku:
- Pertuse – role sestry v prevenci a léčbě – Ing. Iva Brabcová a spol.
- Černý kašel nejen v černobílých souvislostech – MUDr. Zuzana Blechová, Ph.D
- Hospital-based prospective study of pertussis in infants and close contacts in Tehran, Iran – Gaelle Noel a spol.
- Pertussis (Whooping Cough) – Michael D. Decker a Kathryn M. Edwards