Infarkt myokardu je život ohrožující stav. Projevuje se bolestí na hrudi

4. 7. 2025

Infarkt myokardu patří mezi kardiovaskulární onemocnění, která jsou nejčastější příčinou úmrtí ve vyspělých zemích, včetně České republiky. Život zachraňující je včasná diagnostika a léčba.

Srdce je sval neúnavně pumpující krev do našeho těla. K jeho výživě slouží věnčité (koronární) tepny. Jimi proudí krev s kyslíkem a živinami do buněk srdeční svaloviny (kardiomyocytů). Pokud dojde k přerušení přívodu živin, daná část srdce přestane pracovat a začne odumírat.

Za rozvojem infarktu stojí řada faktorů

Patofyziologickou příčinou je prasknutí aterosklerotického plátu v koronární tepně a následné vytvoření krevní sraženiny, která arterii zcela ucpe nebo průtok krve podstatně omezí. Příčinou aterosklerózy je ukládání lipidů do cévní stěny. 

Mezi rizikové faktory jejího rozvoje patří vysoká hladina LDL cholesterolu, vysoký krevní tlak, diabetes, kouření, nesprávné dietní návyky, obezita, ale i genetické dispozice. Rizikové faktory aterosklerózy jsou tedy zároveň i rizikové faktory infarktu myokardu. Pro úplnost dodejme, že infarkt myokardu může vzniknout i na podkladě spasmu (stažení, křeč) koronární arterie nebo její disekce (rozštěpení).

Jak rozpoznat infarkt myokardu?

Známým projevem infarktu myokardu je bolest na hrudi. Pacienti ji popisují jako svíravou, jako by jim někdo stál na hrudníku nebo jej utahoval do svěráku. Bolest může vystřelovat do horních končetin (typicky do levé), do dolní čelisti, krku nebo mezi lopatky. Dalšími příznaky infarktu myokardu jsou:

  • dušnost,
  • bledost,
  • nadměrné pocení,
  • úzkost,
  • nevolnost,
  • zvracení,
  • mdloby, 
  • ztráta vědomí,
  • palpitace.

Pokud se u vás objeví příznaky infarktu myokardu, opravdu se nevyplácí čekat, i minuty mohou být rozdílem mezi životem a smrtí. Proto ihned volejte 155. První pomocí je podání aspirinu, nicméně to vždy konzultujte s operátorem záchranné služby.

Infarkt obvykle odhalí EKG

Co se týká diagnostiky a léčby, tak stěžejním vyšetřením je EKG, které se většinou doplňuje ještě krevními testy. Při jasném průkazu ischemie pacient obvykle směřuje k tzv. perkutánní koronární intervenci. Tento výkon spočívá v nasondování ucpané tepny katetrem, její dilataci balónkem a následné implantaci stentu.

Nejnovější články


Čtěte také