Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění trávicího traktu. Může ale postihnout i jiné orgány

Crohnova choroba je typ idiopatického střevního zánětu. Což znamená, že není zcela jasné, proč vzniká. Zároveň může postihnout celý trávicí trakt i jiné orgány. Jaké jsou příznaky tohoto onemocnění, kdy se projevuje a jak se dá léčit?
Crohnova choroba nejčastěji postihuje závěrečný úsek tenkého střeva. Zánět prostupuje celou stěnou trávicí trubice a může se vyskytnout v kterékoliv její části (na rozdíl od ulcerózní kolitidy).
Co stojí za rozvojem Crohnovy choroby?
Přesná příčina vzniku Crohnovy choroby je neznámá. Je zde genetický faktor, ale není jasné, jakou roli přesně geny hrají. Velkou roli v rozvoji zánětu hraje imunitní systém. Předpokládá se, že atypická reakce imunitního systému na běžné střevní patogeny může následně hrát roli v rozvoji Crohnovy choroby. Dalším možným faktorem je složení mikrobiomu střev. Mezi rizikové faktory patří mimo jiné také kouření a věk okolo 30 let.
Crohnova choroba má poměrně pestré spektrum příznaků. Jejich intenzita závisí na mnoha faktorech, ale hlavně na lokaci postižení. Mezi typické příznaky Crohnovy choroby patří:
- dlouhodobý průjem s možnou příměsí krve,
- horečka,
- únava,
- bolest břicha,
- afta v ústech,
- píštěle (patologické spojení dvou dutých orgánů),
- anémie,
- zpomalení růstu u dětí,
- ztráta apetitu a hmotnosti,
- erythema nodosum,
- postižení očí – iritida, uveitida, episkleritida,
- močové kameny.
Nejvhodnějším řešením je biologická léčba
Diagnostika se zakládá na anamnéze, laboratorním vyšetření a endoskopickém vyšetření. V anamnéze je důležitý údaj o dlouhotrvajícím průjmu, horečkách, únavě, sníženém apetitu a ztrátě hmotnosti. V laboratorním vyšetření sledujeme snížený hemoglobin v krvi, zvýšené CRP a sedimentaci, může být také leukocytóza a trombocytóza.
Dále se vyšetřují protilátky proti Saccharomyces cerevisiae, které jsou pozitivní u více než 50 % pacientů. Důležitá je také hladina takzvaného kalprotektinu ve stolici, což je jakýsi ukazatel intenzity střevního zánětu. Ze zobrazovacích vyšetření je přínosná hlavně koloskopie, během které lze odebrat vzorek na histologické vyšetření. Dále se používá také CT a magnetická rezonance.
Léčba Crohnovy choroby je komplexní záležitost. Z léků se používají 5-aminosalicyláty, imunosupresiva jako metotrexát, azathioprin. Krátkodobě také kortikoidy. Nejvhodnější je pro pacienty biologická léčba v podobě monoklonálních protilátek. Krom medikamentózní léčby je velice důležitá také strava. V některých případech je nutná i chirurgická léčba podobě resekcí, drenáží abscesů a uzávěru píštělí.
Crohnova choroba je nevyléčitelná nemoc, nicméně vcelku dobře léčitelná. Terapie je v gesci gastroenterologa, který dle konkrétního případu nastavuje léčbu.
Na dotaz ohledně Crohnovy choroby odpovídala MUDr. Michaela Štorková také v naší poradně.
- Témata
- Trávicí potíže