Borelióza fotografie: jak vypadá skvrna typická pro toto onemocnění?

23. 5. 2025
MUDr. Daniel Petr
Odborný garant článku
Garant MUDr. Daniel Petr

Lymeská borelióza patří mezi onemocnění, která na vás může přenést klíště. Obavy budí zčásti i kvůli tomu, že se proti ní nedá očkovat. Zároveň pokud se nezahájí její léčba včas, může se v pozdějších stadiích projevit závažnějšími příznaky, například encefalopatií. Společně se podíváme na to, podle čeho ji odhalit už v zárodku.

Naše série článků „Fotografie nemocí“ pomáhá rozpoznat různé zdravotní problémy podle jejich vzhledu. Díky obrázkům a fotografiím si dozajista můžete lépe představit klasické projevy nemoci. Pokud máte jakékoli podezření, doporučujeme konzultaci s lékařem.

Lymeskou boreliózu vyvolává bakterie Borrelia burgdorferi. Někdy se lze setkat také s názvem klíšťová borelióza, je to z toho důvodu, že toto onemocnění přenášejí klíšťata. Ta na vás mohou číhat ve smíšených či listnatých lesích a na jejich okrajích. V České republice se přitom jedná o nejčastější nemoc přenášenou kousnutím klíštěte. 

Pro toto onemocnění je typický sezonní charakter odvíjející se od aktivity klíšťat. Nejvíce se vyskytuje borelióza u dětí ve věku od 5 do 9 let, zatímco u dospělých ve věku od 55 do 69 let. Podstatným prediktorem boreliózy je doba přisání klíštěte s tím, že s delší dobou přisátí vzrůstá i riziko rozvoje onemocnění. Do 24 hodin se nicméně riziko nakažení pokládá za malé.

Prvně byla lymská borelióza identifikována u dětí v roce 1975, kdy řadě z nich byla zjištěna juvenilní revmatoidní artritida, přičemž posléze vyšlo najevo, že ji způsobilo kousnutí infikovaným klíšťetem. Jestliže totiž léčba boreliózy není zahájena, může se infekce rozšířit a zasáhnout více systémů. To se může projevit neurologickými příznaky, srdečními problémy či právě artritidou. Chronická artritida nebo encefalopatie se objevují v pozdní fázi onemocnění.

U lymeské boreliózy se rozlišují 3 stadia onemocnění

To, že se člověk nakazí lymeskou boreliózou, ještě neznamená, že se u něj onemocnění projeví. Stává se tak jen u cca 5 % nakažených. Obávaným onemocněním je z toho důvodu, že v prvním stadiu se mohou dostavit pouze nespecifické příznaky, a tak nemoc nemusí být rozpoznána až do výskytu vážnějších symptomů, což současně znemožňuje včasné zahájení léčby.

Jakými se projevuje borelióza příznaky, závisí na stadiu onemocnění. Rozlišují se celkově tři stadia boreliózy, která se však mohou překrývat. Jedná se o časné lokalizované stadium, časné diseminované a pozdně diseminované stadium. Situaci neulehčuje ani fakt, že u některých se příznaky charakteristické pro první stadium nemusí dostavit vůbec. 

Nejlépe lze boreliózu poznat podle vyrážky zvané erythema migrans

První příznaky boreliózy lze zaregistrovat od 3 do 30 dnů po kousnutí infikovaným klíštětem. Nejzřetelnější vodítko, jak poznat boreliózu, představuje vyrážka známá jako erythema migrans, která se rozvine u 70 až 80 procent nakažených

Obvykle má podobu červeného fleku nebo skvrny ve tvaru kruhu nebo oválu, bývá patrná v místě kousnutí klíštětem a může se postupně zvětšovat, a to až do velikosti 30 cm. Nedoprovází ji bolest ani svědění, ale může se na dotek jevit teplá. 

borelióza flekAutor: Redakce edoktori.cz

Zdroj obrázků: Common.wikimedia.org / Infografika: eDoktoři.cz

Vyskytnout se může na kterékoli části těla. Uprostřed si lze všimnout světlejší oblasti, která se může pozvolna rozšiřovat a připomínat tak „býčí oko“. Vyrážka bývá plochá a na světlé kůži zbarvena do růžového, červeného nebo fialového odstínu. 

Další příznaky prvního stadia jsou nespecifické a mohou se vázat i k jiným onemocněním. Zahrnují bolest hlavy či svalů, ztuhlé klouby, horečku, zimnici, extrémní únavu nebo oteklé lymfatické uzliny.

borelióza flekAutor: Redakce edoktori.cz

Zdroj obrázků: Common.wikimedia.org / Infografika: eDoktoři.cz

Pro druhé stadium je typický borreliový lymfocytom

Druhé stadium se vyznačuje tím, že bývá závažnější a přichází do 4 měsíců od kousnutí klíštětem. Mimo prvotních příznaků se může objevit bolest nebo ztuhlost krku, bolestivý otok očního víčka nebo bolest, která začíná v zádech či kyčlích a přesouvá se do nohou. Zároveň může mít borelióza na svědomí obrnu obličeje na jeho jedné nebo obou stranách, přičemž slabosti, bolesti, popřípadě necitlivosti si je možné všimnout též v rukou či nohou. S obrnou se přitom potýká zhruba 5 % pacientů.

Vyrážka se v tomto stadiu může rozptýlit na vícero oblastí. Dalším příznačným kožním projevem této fáze je borreliový lymfocytom. Projevuje se jako zduření, které je na pohled lesklé, měkké a zbarveno do červenofialova. Dosahuje velikosti od několika milimetrů až po centimetry, nebolí a zpravidla ho najdeme na nose, ušním lalůčku, šourku, v podpaží nebo na bradavce, kde se může vyskytovat i několik měsíců.

Borreliový lymfocytomAutor: Redakce edoktori.cz

Zdroj obrázků: Common.wikimedia.org / Infografika: eDoktoři.cz

V důsledku aktivity imunitního systému v srdeční tkáni může vzácně dojít k nepravidelnému srdečnímu tepu, odezva imunitního systému v oku pak může přivodit zrakové potíže, například konjuktivitidu či uveitidu. V naší zemi se nicméně spíše lze setkat s příznaky souvisejícími s centrálním nervovým svalstvem, jako je zánět mozkových blan nebo obrna lícního nervu, než potížemi se srdcem. 

V pozdním diseminovaném stadiu se objevuje encefalopatie

Ve třetím stadiu se lze opět setkat s příznaky typickými pro dřívější stadia, současně spolu s novými. Ty je možné pozorovat po 2 až 12 měsících od kousnutí klíštětem, někdy dokonce až po letech. Následkem přechozené boreliózy se může rozvinout artritida velkých kloubů, zvláště kolen. Bolest, otok a ztuhlost mohou být přítomné po dlouhou dobu. Tyto symptomy se ovšem mohou rovněž střídavě objevovat a následně mizet. 

Mimoto se objevuje encefalopatie, která způsobuje zhoršení koncentrace, kognitivních funkcí nebo ztrátu paměti. Doprovázet ji mohou deprese a podrážděnost. Pro pozdní fázi je dále příznačná chronická atrofická akrodermatitida, kdy dochází vlivem infekce k otoku a zbarvení kůže na hřbetu rukou a chodidlech. Postihnout však může i lokty nebo kolena a v závažných případech může vést k poškození tkání nebo kloubů. 

Tento kožní projev se přitom může vyskytnout několik měsíců až let po kousnutí klíštětem. V případě postižení kloubů, kůže a nervové soustavy jde už obvykle o chronická postižení těchto orgánů, která nejsou dána působením bakterie, ale imunitní reakcí.

Při diagnostice se využívá dvoustupňového sérologického testování

Borelióza se diagnostikuje na základě přítomných symptomů, například vyrážky. Zároveň se probírá pacientova anamnéza, zejména jestli se pohyboval v místech s možným výskytem klíšťat. Coby test na boreliózu slouží krevní testy, které se snaží detekovat protilátky bojující s touto nemocí. V raném stadiu onemocnění však na ně nelze zcela spoléhat, a tedy může být třeba provést test znovu. 

Dvoustupňový proces sérologického testování na boreliózu je vhodný, pokud vyjde neurčitý nebo pozitivní výsledek prvního testu. Konkrétně se využívá testu Western blot (WB) a enzymového imunotestu (EIA). Falešně pozitivní výsledky se přitom mohou objevit u pacientů se syfilisem, revmatoidní artritidou a dalšími onemocněními. 

MUDr. Daniel Petr dodává:

„Nezpochybnitelnou indikací k podání antibiotik je erytema migrans, kterému předcházelo přisátí klíštěte. Při diagnostických rozpacích se někdy přistupuje k takzvanému terapeutickému pokusu. V takovém případě se podají antibiotika a s odstupem času se sleduje, zda měla nějaký efekt na zdravotní stav nemocného.“

Boreliózu lze účinně léčit antibiotiky

Léčba boreliózy spočívá v podání antibiotik, která se obvykle pobírají 10 až 14 dní. Platí, že čím dříve se léčba zahájí, tím rychlejší a účinnější rekonvalescence bývá. Při závažnějším průběhu se poskytují antibiotika intravenózně. Podstatné je antibiotika dobrat, ačkoli se začne váš stav zlepšovat. 

V některých případech mohou příznaky přetrvávat i po dobrání antibiotik, může se jednat například o přetrvávající únavu nebo bolesti hlavy. Z jakého důvodu se tak děje, není jasné. Pokračování v antibioticích by však na ně nemělo vliv, naopak by mohlo vést k nežádoucím vedlejším účinkům. 

Nejnovější články


Čtěte také