Vzteklina je po propuknutí smrtelná. Lék na ni zatím neexistuje

Byť je u nás vzteklina vymýcena, na východ od nás je toto onemocnění stále problémem. V Evropě jde hlavně o Rumunsko a Turecko, pozitivní případy hlásí ale i Polsko. Ovšem v některých zemích Asie a Afriky umírá na vzteklinu desetitisíce lidí ročně. Léčba totiž neexistuje a všichni, u nichž propuknou příznaky, zemřou.
Vzteklina je virové onemocnění přenášené kousnutím, či kontaminací rány infekční slinou nakaženého zvířete. Proces nákazy může být tedy prosté pokousání, ale i třeba olíznutí otevřené rány. Hlavním rezervoárem v Evropě je liška obecná. Přenašečem ale mohou být také kočky, psi, opice, mývalové, ale i netopýři, kteří jsou stran přenosu vztekliny rizikoví.
Prvotními příznaky jsou horečka a únava
Inkubační doba choroby je 10 dnů až několik měsíců. Virus vztekliny je neurotropní, vstupuje do nervových buněk a množí se v nich. Následně se šíří nervovými vlákny až do centrální nervové soustavy. Napadá mozkovou kůru, prodlouženou míchu a jádra mozkových nervů. Charakter šíření viru v nervové tkáni výrazně limituje možnost imunitní reakce poškozeného.
Jak bylo uvedeno výše, pokud se objeví příznaky, je onemocnění smrtelné. Mezi prvotní symptomy patří:
- horečka,
- únava,
- kašel,
- bolest v krku,
- bolest svalů,
- nevolnost, průjem a zvracení,
- pálení, svědění, bolest a nebo naopak necitlivost rány.
Prvotní příznaky nejsou zcela specifické. Po pár dnech se však objevuje také:
- nadměrná produkce slin,
- intenzivní pocení,
- bolest při použití svalů – hlavně polykacích,
- problémy s polykáním,
- hydrofobie (strach z vody),
- úzkost,
- agresivita,
- záchvaty zuřivosti,
- poruchy osobnosti,
- záchvaty křečí,
- halucinace,
- neklid,
- paralýza,
- kóma.
Jediným řešením je očkování
Většina nemocných umírá na srdeční selhání během křečí či po záchvatech zuřivosti. Jediným život zachraňujícím krokem je důkladná dezinfekce rány a neprodlené zahájení očkování proti vzteklině (tzv. postexpoziční profylaxe).
Dle konsensu českých infektologů by se vakcinace měla zahájit do dvou dnů od expozice. Existuje vícero schémat, standardně se podává 5 nebo 4 dávky vakcíny. Ve velice rizkových případech se podává také antirabické sérum, tedy již hotové protilátky proti vzteklině (pasivní imunizace).
Pokud se chystáte do oblasti s výskytem vztekliny, zvažte preventivní očkování proti této chorobě. Pokud dojde k rizikovému kontaktu se slinami potenciálně nakaženého zvířete, budete muset stejně znovu podstoupit vakcinaci, ale o nějakou dobu se vám prodlouží interval mezi kousnutím a zahájením očkování. To vám může bez nadsázky zachránit život, obzvlášť v odlehlých oblastech. Na očkování přispívají zdravotní pojišťovny.
- Témata
- Očkování