Recenze knihy Alergie a my: naše podrážděná těla v měnícím se světě

Kniha Alergie a my z pera lékařské antropoložky Theresy MacPhailové je dílem, které by si měl přečíst každý, kdo nějakou alergií trpí, nebo alespoň někoho takového zná. Téma, jímž se publikace zabývá, se dotýká velké části lidské populace a vzhledem k rostoucímu počtu alergiků se jedná o problém, který si zaslouží celosvětovou pozornost.
Jak bylo zmíněno v úvodu, Theresa MacPhailová je americká lékařská antropoložka a spisovatelka, která se ve svých publikacích zabývá tématy veřejného zdraví a medicíny. Tato bývalá novinářka se snaží propojovat vlastní výzkum s filozofií, historií a společenskými vědami. Odborné informace v knize podává zajímavou formou s cílem zaujmout široké publikum od úplných laiků přes vysokoškolské studenty po lékaře a další odborníky.
„Alergie na ořechy, senná rýma, astma, ekzém. Buď máte otravnou alergii sami, nebo znáte někoho, kdo ji má. Nejnovější statistiky o alergiích jsou zarážející. Během posledního desetiletí se počet osob s diagnózou slabé, střední nebo silné alergie s každým dalším rokem zvyšuje. Miliardy lidí po celém světě, přibližně 30–40 procent lidské populace, dnes trpí nějakou formou alergického onemocnění.“ (MacPhailová, 2024, str. 17)
Výše uvedeným úryvkem poukazuje autorka knihy na skutečnost, že alergie se stávají značným civilizačním problémem a počty alergiků vyskytujících se po celém světě jsou alarmující. Tato publikace se přitom snaží poutavou formou čtenáři vysvětlit, na jakém principu alergie fungují, co je jejich příčinou a s jakými vnějšími faktory souvisí.
Kromě podrobného vysvětlení toho, co jsou alergie a co je způsobuje, se pak publikace zabývá právě také otázkou, kolik lidí trpících nějakým typem alergie tu bude za pět, deset nebo více let. Zároveň zde najdete i vysvětlení toho, jakou roli v této problematice hraje dědičnost nebo prostředí, ve kterém se nacházíme.
Přesto, že je kniha založená na odborných poznatcích, informace v ní jsou popsané nenásilně a čtivě, takže je pochopí i člověk, který není z oboru, ani se o podobná témata nikdy dříve nezajímal. Necelých 400 stran čtení tak přelouskáte během několika dní, ani nebudete vědět jak.
Pokud ale očekáváte, že vám publikace nabídne univerzální řešení, jak se může lidstvo alergií jednou provždy zbavit, pak budete možná trochu zklamaní. Takovou informaci vám tato kniha totiž neposkytne. Zato ale získáte ucelený přehled o tom, proč lidské tělo reaguje přehnaně podrážděně na některé podněty, co tyto reakce vyvolává a jak s nimi bojovat.
Bibliografické údaje:
- Název: Alergie a my: naše podrážděná těla v měnícím se světě
- Autor: Theresa MacPhailová
- Překlad: Roman Blahynka
- Nakladatelství: Host
- Místo vydání: Brno
- Rok vydání: 2024
- Počet stran: 384
- ISBN: 978–80–275–2144–9
- Témata
- Alergie