Plané neštovice jsou typické onemocnění dětského věku. Zcela neškodné nejsou

Varicella neboli plané neštovice jsou vysoce nakažlivé. Typicky se objevují v dětském věku a většina z nás se s nimi setkala. Po prodělání následuje celoživotní imunita. V některých případech nás ale mohou zdánlivě neškodné neštovice ohrozit na životě.
Původcem onemocnění je virus varicella-zoster. Krom planých neštovic je zodpovědný také za pásový opar. Po první infekci totiž virus přežívá v senzitivních gangliích mozkových a míšních nervů. V některých případech může dojít k jeho reaktivaci a propuknutí pásového oparu.
Obvyklý průběh nemoci
Zdrojem nákazy je nemocný člověk, infekce se šíří kapénkově, případně přímým kontaktem s puchýřky. Inkubační doba je obvykle 12–16 dní. Nakažený člověk je infekční přibližně do zhojení puchýřků krustou.
Nejtypičtějším příznakem je právě ona vyrážka. Předcházet ji může únava a horečka. Poté dochází k výsevu pupínků, které se rychle mění v puchýřky s obsahem tekutiny. Po 1–2 dnech se obsah kalí a puchýřek postupně zasychá ve stroupek. Všechna stádia mohou být přítomna najednou a mohou intenzivně svědit. Onemocnění většinou trvá jeden až dva týdny.
Onemocnění většinou probíhá benigně. Mezi typické komplikace patří bakteriální superinfekce kožních morf, kdy je nutná antibiotická terapie. Mezi další možné patří například:
- nekrotizující fasciitida,
- dehydratace,
- febrilní křeče,
- cerebelární ataxie,
- encefalitida,
- myelitida,
- polyradikuloneuritida,
- zápal plic,
- trombocytopenie.
Rizikovou skupinou obyvatelstva jsou těhotné ženy. Hrozí jim těžký průběh planých neštovic v podobě zápalu plic, encefalitidy a dalšího orgánového poškození. U žen v prvních 20 týdnech těhotenství dochází častěji k potratům nebo k předčasnému porodu. Je zde také vyšší riziko vrozených vad.
Léčba je zpravidla symptomatická
Plané neštovice se většinou diagnostikují na základě klinického obrazu a epidemiologické souvislosti – tedy, že v okolí je někdo nakažený varicellou. V případě diagnostických rozpaků lze odebrat vzorek tekutiny z puchýřků či nosohltanu k důkazu DNA viru metodou PCR. Dále je možné vyšetřit krev na přítomnost protilátek proti planým neštovicím.
Ve většině případů stačí pouze léčba symptomatická. Mezi některými rodiči i pediatry je oblíbený také tekutý pudr, který se aplikuje lokálně na puchýřky. Účinnost je rozporována především infektology, podle kterých se takové morfy hůře hojí. Na svědění spíše pomohou běžně dostupná antihistaminika. Antivirotika jsou indikována u těžkého průběhu infekce a u dospělých.
Vhodnou prevencí varicelly je očkování. Doporučené je především pro děti, které plané neštovice nestihly prodělat ve školním věku, neboť u dospělých je průběh tohoto onemocnění těžší. Schéma očkování je dvoudávkové a zdravotní pojišťovny na něj přispívají.
- Témata
- Kožní nemoci