Cukrovka I. typu má jiný původ než cukrovka II. typu. Je to celoživotní onemocnění

Diabetes mellitus (česky také cukrovka) I. typu je na rozdíl od diabetu II. typu onemocnění, které má autoimunitní podklad. Může se objevit v kterémkoliv věku, nicméně typičtější je hlavně pro mladší lidi. Nedá se zcela vyléčit a vyžaduje celoživotní dietní režim.
Jak již bylo řečeno v úvodu, diabetes I. typu je autoimunitní onemocnění. Jednoduše řečeno to znamená, že náš imunitní systém ničí vlastní tkáně. Jeho cílem jsou v případě cukrovky prvního typu β-buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní.
Tyto buňky jsou zodpovědné za produkci hormonu inzulinu. Ten má v těle mnoho funkcí. Jednou z nich je transport glukózy (jednoduchého cukru) z krve do buněk. Pokud nemá tělo dostatek hormonu, glukóza se méně dostává z krve do buněk, což vyvolá vysokou hladinu cukru v krvi (hyperglykémii).
Zvýšený cukr má na svědomí mnoho potíží
Standardní hladina cukru v krvi (glykémie) nalačno je 3,9 mmol/l až 5,6 mmol/l. U pacientů s diabetem je tato hodnota vyšší. Zvýšená hladina glukózy v krvi znamená její vyšší osmolalitu, což způsobuje nadměrné vylučování vody ledvinami, tedy nadměrné močení. Mezi další typické příznaky diabetu I. typu patří:
- žíznivost,
- nadměrný hlad,
- nevysvětlitelná ztráta hmotnosti,
- únava,
- mlhavé vidění,
- močové infekce,
- zpomalené hojení ran.
Diagnóza se stanoví z analýzy krve
Diabetes prvního typu se diagnostikuje vcelku jednoduše – zjištěním zvýšené glykémie při vyšetření krve. Diagnózu podporuje zvýšená hodnota glykovaného hemoglobinu a přítomnost různých autoprotilátek (ICA, ICSA, anti-GAD a další).
Onemocnění se léčí dodáním inzulinu. V akutním stavu je nutná hospitalizace, rehydratace, korekce glykémie a acidobazické rovnováhy. Dlouhodobě je nutná pravidelná aplikace různých typů inzulinu, pravidelná monitorace glykémie a dodržování diabetické diety. Žádoucí jsou pravidelné kontroly u diabetologa. Cukrovka prvního typu je dlouhodobé a nevyléčitelné onemocnění.
- Témata
- Autoimunitní onemocnění