Příznaky covidu-19 se podobají nachlazení nebo chřipce. Nejčastěji se projevuje kašlem a horečkou

Covid-19 není třeba dlouze představovat, před pár lety s ním měl každý přímo či nepřímo co do činění. Jedná se o velmi nakažlivé onemocnění, které se přenáší prostřednictvím kapének. Většina lidí mívá lehký až středně těžký průběh, přičemž mezi běžné příznaky covidu-19 se řadí kašel, horečka a únava.
Covid-19 je respirační onemocnění vyvolané virem SARS-CoV-2. Jde o specifický typ koronaviru. K jeho rozšíření došlo na konci roku 2019, přičemž v následujícím roce propukl v pandemii. Až v roce 2023 bylo organizací WHO shledáno, že ohrožení veřejného zdraví již pominulo. Předtím nicméně žádné případy nákazy tímto koronavirem mezi lidmi známy nebyly.
Samotný virus prochází neustálými proměnami, známá je například varianta alfa, beta, gama, delta nebo omicron. Covid-19 se přenáší vzduchem prostřednictvím kapének při blízkém kontaktu lidí. Jedná se o velmi nakažlivé onemocnění.
Nejlepší způsob ochrany představuje očkování. Mezi další bezpečnostní opatření patří časté a důkladné mytí si rukou, nošení roušky či respirátoru, eventuálně dezinfikování povrchů, jež by mohly být kontaminované.
Řada lidí má covid-19 bez příznaků
U většiny lidí má toto onemocnění lehký až středně těžký průběh a k zotavení dojde, aniž by byla nutná nějaká zvláštní léčba či hospitalizace. V některých případech se však hospitalizaci vyhnout nelze, jelikož onemocnění může vést k vážným komplikacím, potažmo smrti. Stává se tak u starších lidí nebo osob se zdravotními problémy, jako je cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, rakovina, obezita atd.
Projevy covidu-19 se podobají nachlazení, chřipce nebo senné rýmě. Mezi nejběžnější covid příznaky patří suchý kašel, horečka, únava a ztráta chuti nebo čichu. Kromě ztráty chuti může u dotyčných dojít i ke změně chuti známých potravin. Co se týče horečky, ta se může pohybovat okolo 38 °C, případně být i vyšší a zahrnovat také zimnici.
Je třeba dodat, že uvedené symptomy nemusí být přítomné všechny současně, u někoho se dokonce nemusí vyskytnout žádný. Covid-19 bez příznaků se dle dostupných dat týká zhruba 10 až 50 % hlášených případů, přičemž právě tyto osoby mají zásadní roli v přenosu viru. Zároveň může mít na přítomnost či nepřítomnost příznaků vliv očkování či to, o jakou variantu covidu-19 se jedná.
Vážné příznaky covidu-19 zahrnují dýchací obtíže a bolest na hrudi
O něco méně se lze setkat s bolestí hlavy nebo krku, ucpaným nosem, bolestí svalů či kloubů, průjmem a nevolností, případně vyrážkou, zánětem spojivek, podrážděnýma očima či změnou barvy prstů jak na horních, tak dolních končetinách. Dané příznaky se mají tendenci objevovat alespoň s jedním nebo vícero z běžných příznaků.
Za vážné příznaky covidu-19 se považují respirační potíže, dušnost, bolest na hrudi, zmatenost nebo ztráta řeči či pohyblivosti. Rovněž se u dotyčného může rozvinout těžká dehydratace nebo silná bolest hlavy.
Riziku vážnějších příznaků covidu-19 mohou být vystaveny těhotné ženy, především ty v 2. a 3. trimestru, v důsledku fyziologických změn, kterými prochází. Při zpozorování jakéhokoli ze zmíněných vážnějších projevů je třeba neodkladně vyhledat lékařskou pomoc.
Multisystémový zánětlivý syndrom zpravidla provází horečka
Pokud jde o příznaky covidu-19 u dětí, obvykle bývají mírné a je možné si s nimi poradit v pohodlí domova. Mnoho z dětí bývá zároveň asymptomatických, i přesto nicméně mohou nákazu šířit dál. Ve vzácných případech se u nich může rozvinout multisystémový zánětlivý syndrom, jehož jedním z určujících znaků je horečka nad 38 °C.
Kromě horečky se u většiny malých pacientů dostavují v nástupu tohoto syndromu zažívací potíže (průjem, zvracení nebo bolesti břicha), dále různé typy vyrážek, zvětšení lymfatických uzlin nebo zarudnutí jazyka, rtů, spojivek, dlaní nebo plosek nohou. V závažnějších případech může být postihnuto srdce, což se projevuje oběhovou nestabilitou či šokem, nebo další orgány, jako například plíce, mozek a ledviny.
MUDr. Daniel Petr dodává:
„Popisované příznaky se označují jako PIMS-TS a jsou navázány na předtím prodělané onemocnění COVID-19. Symptomy jsou podobné jako u Kawasakiho syndromu.“
Rozlišují se 4 stadia onemocnění
V rámci covidu-19 se rozlišuje mírné, středně těžké, těžké a kritické stadium onemocnění. Zatímco při mírné formě není nijak narušena schopnost plic přivádět kyslík do těla, již u středně těžkého onemocnění jsou patrné známky toho, že infekce se usídlila hluboko v plicích, ačkoli plíce fungují tak, jak mají.
Při těžké formě covidu-19 je pak pacient závislý na kyslíku a lékařské pomoci v nemocnici, jelikož jeho plíce nepracují dostatečně. V kritickém stadiu dochází k selhání plic a poškození v celém těle. Zažívá-li těžký průběh covidu-19 těhotná žena, může u ní tento stav přivodit předčasný porod nebo preeklampsii a hrozí i ztráta plodu.
U některých se posléze vyvine postcovidový syndrom
Příznaky covidu-19 se většinou dostaví po 5 až 6 dnech od nakažení se virem, někdy se ale mohou objevit až po dvou týdnech. Po jednom až dvou týdnech od výskytu prvních příznaků zároveň může u některých dojít k jejich zhoršení. Daná osoba je přitom pro okolí nakažlivá už dva dny před nástupem příznaků a zhruba 5 až 10 dnů po něm.
Lidé s mírnými příznaky covidu-19, kteří se nepotýkají s jinými zdravotními problémy, se s nemocí dokážou vypořádat sami s tím, že jejich symptomy postupně odezní. Jistých osob se nicméně projevy onemocnění drží ještě několik měsíců nebo se u nich poté vyskytnou nové symptomy.
Tento stav je známý jako postcovidový syndrom nebo tzv. long covid a má se za to, že se může rozvinout po jakékoli formě covidu-19. Přetrvávající příznaky mohou zahrnovat únavu, dušnost, potíže se spánkem či soustředěním, změnu vnímání čichu nebo chuti, zhoršení stavu plic (plicní fibróza či chronická obstrukční plicní nemoc) a chronický kašel. Z duševních problémů se dostavuje úzkost nebo deprese.
Odborné články
Přečtěte si odborné texty a studie, které rozšiřují informace v tomto článku:
- Závažná komplikace COVID-19 u dětí: syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi – MUDr. Jan David, Ph.D. a spol.
- Vliv pandemie covidu-19 na duševní zdraví dětí a adolescentů – MUDr. Jan Uhlíř
- Features, Evaluation, and Treatment of Coronavirus (COVID-19) – Marco Cascella a spol.
- Post COVID-19 pulmonary fibrosis; a meta-analysis study – Bnar J. Hama Amin a spol.