Cesta do exotiky vyžaduje určitou přípravu. Hlavní je nepodcenit očkování

10. 1. 2025

Konečně jste si objednali dovolenou snů a už se začínáte těšit? Tak v tom pokračujte, jen se nezapomeňte objednat do očkovacího centra. Při cestách do exotiky se opravdu hodí mít imunitu proti některým onemocněním. Jaká to jsou?

Na cestu do jakékoliv destinace je potřeba se připravit. Dospělí by měli mít všechna povinná očkování. Pokud v minulosti nedostali dávku nějaké vakcíny z jakýchkoliv důvodů, je vhodné to dohnat. Některé nebezpečné infekční choroby jsou v našich končinách v podstatě vymýceny, ale jinde ne. 

Dále si určitě zkontrolujte platnost očkování proti tetanu. Bakterie způsobující toto onemocnění žijí v půdě a dostávají se do našeho těla přes porušenou kůži. Veškerá zranění jsou tedy riziková.

Cestovatelský základ

Krom povinných vakcinací a tetanu se pro většinu zemí světa doporučuje mít takzvaný „cestovatelský základ“, což je očkování proti žloutence typu A a břišnímu tyfu. Proti prvnímu jmenovanému se očkuje ve dvou dávkách po půl roce až roce. Dostatečná ochrana je i po prvním píchnutí, po dvou je dlouhodobá, udává se 20–25 let. Proti břišnímu tyfu se očkuje jednou dávkou a ochrana je považována za dostatečnou po dobu tří let.

Nejčastější cestovatelská očkování

Nejčastější cestovatelská očkování 

Autor: Redakce edoktori.cz

Do zemí s výskytem vztekliny je vhodné zvážit i očkování proti vzteklině. Jakmile tato choroba propukne, neexistuje léčba a 100 % nemocných umírá. Po zranění zvířetem, které by mohlo mít vzteklinu, je vždy nutné se očkovat. Pokud jste ale už vakcinaci absolvovali předtím, máte delší interval mezi kousnutím a následným dodatečným (postexpozičním očkováním). 

Například i v populárním Thajsku se vzteklina vyskytuje. Pokud se zde budete pohybovat po odlehlých oblastech, může se očkování proti tomuto onemocnění opravdu hodit. Už jen proto, že dostat se z venkova do místa, kde mají vakcínu, může chvíli trvat. Proti vzteklině se očkuje dvěma dávkami – 0. den, 7. den a případně přeočkování po roce.

Vyplatí se tedy zkontrolovat povinná a doporučená očkování v oblastech, kam míříte. Zůstaneme ještě chvíli u Thajska. Pokud chcete být úplně v klidu, lze se ještě nechat očkovat proti horečce Dengue. Jedná se o horečnaté onemocnění, které přenášejí komáři. Ve vesnických oblastech se může hodit i proběhlá vakcinace proti japonské encefalitidě, avšak ta se doporučuje při delších pobytech. Pokud cestujete více, určitě zvažte i očkování proti meningokokům. 

Na dotaz ohledně očkování do Thajska odpovídá MUDr. Daniel Petr zde.

Kde se nechat očkovat?

Některé očkovací látky vám může aplikovat váš praktický lékař. Informujte se tedy, jestli danou očkovací látku má. V případě, že konkrétní vakcínou nedisponuje, budete muset navštívit očkovací centrum, kde vám mimo jiné také poradí, jaké vakcíny jsou do dané země doporučeny a vytvoří vám očkovací plán.

Většina zdravotních pojišťoven přispívá svým klientům na vakcíny. Například VZP vám nabídne 500,–Kč na očkování proti žloutence typu A či 1 000,–Kč na cestovatelská očkování. Dále také přispívá na vakcínu proti meningokokům.

Kdybych to měl nějak shrnout, tak se určitě nechte očkovat proti žloutence typu A, břišnímu tyfu a zkontrolujte si platnost očkování proti tetanu. Další vakcinace určitě také doporučuji, ale rozhodně byste měli mít onen „cestovatelský základ“.

Nejnovější články


Čtěte také